W maju zakończy się budowa pierwszej nitki Turkish Stream

4 kwietnia 2018, 13:47
miller
Fot. www.gazprom.ru

W pierwszych dniach maja 2018 r. zakończy się budowa pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream - poinformował Aleksiej Miller, prezes Gazpromu.

Według szefa Gazpromu ukończono budowę 1047 km rurociągu, co stanowi ok. 55% jego całkowitej długości. „Jeśli chodzi o pierwszą nitkę, zbudowano 827 km i w pierwszych dziesięciu dniach maja zakończymy jej układanie” - mówił Miller podczas wizyty w Ankarze. „Pozostanie budowa terminalu do odbioru oraz drugiej linii” - dodał.

Prace rozpoczęły się 7 maja 2017 r. z udziałem statku Audacia. 23 czerwca 2017 r. do działań na obszarach głębinowych włączono jednostkę Pioneering Spirit, realizującą pracę przez 24 godziny na dobę.

Kilka tygodni temu informowano również o wzroście kosztów inwestycji. „Wcześniej mówiliśmy, że koszt może wynieść 6 mld $, ale obecnie szacujemy go na ok. 7 mld $. Nie wykluczamy możliwości pozyskania finansowania dla projektu, ale mając na uwadze obecne uwarunkowania, Turkish Stream prawdopodobnie zostanie opłacony ze środków Gazpromu, a następnie refinansowany w formie obligacji projektowych, tak jak miało to miejsce w przypadku Nord Stream” - mówił Andrej Kruglow, wiceszef spółki, podczas wizyty w Londynie.

Przypomnijmy, że projekt zakłada budowę dwóch nitek o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza będzie służyła zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej ze szlaku ukraińskiego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24