USA nakładają sankcje na firmy transportujące wenezuelską ropę

3 czerwca 2020, 15:42
48850222666_302b62ab02_c
Fot. Jonathan Cutrer / Flickr

Departament skarbu poinformował o nałożeniu sankcji na cztery firmy, które uczestniczyły w transporcie wenezuelskiej ropy naftowej - podaje agencja Reutera.

Działania amerykańskiej administracji to kolejny, bardzo stanowczy krok w kierunku całkowitego odcięcia Nicolasa Maduro od wpływów z tytułu sprzedaży „czarnego złota".

Sankcjami objęto takie firmy jak: Afranav Maritime, Adamant Maritime, Sanibel Shiptrade oraz Seacomber. Pierwsze trzy mają swoje siedziby na Wyspach Marshalla, natomiast czwarta w Grecji. Zostały one oskarżone o transport wenezuelskiej ropy naftowej w okresie pomiędzy lutym a kwietniem br.

„Firmy te transportują ropę, która została skradziona wenezuelskiemu narodowi” - oświadczył Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Amerykańskie obostrzenia doprowadziły do tego, że w maju br. eksport ropy z Wenezueli był najniższy od roku 2003. Harmonogram prac PDVSA na czerwiec wskazuje, że sytuacja raczej nie ulegnie zmianie.

Przypomnijmy, że FBI zbiera również informacje o dwóch europejskich firmach handlujących ropą naftową lub paliwami z Wenezuelą - chodzi o Elemento Ltd i Swissoil Trading SA..

Prowadzone było również dochodzenie dotyczące trzech meksykańskich firm: Libre Abordo, Schlager Business Group oraz Grupo Jomadi Logistics & Cargo. Dwie pierwsze zawiesiły już jednak handel z Wenezuelą, twierdząc przy tym, że stały się celem kampanii politycznej, która doprowadziła do utraty ponad 90 milionów dolarów.

28 stycznia 2019 r. USA ogłosiły nałożenie sankcji na państwową spółkę PDVSA, blokując jej aktywa o wartości 7 miliardów dolarów oraz wprowadzając zakaz transakcji. Według informacji Białego Domu kolejne 11 miliardów dolarów to straty wynikające z embarga na eksport ropy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Niuniu
środa, 3 czerwca 2020, 18:49

Maduro kradnie wenezuelską ropę. A USA blokując na amerykańskich kontach bankowych 7 miliardów dolarów wenezuelskiej spółki bankowej to przypadkiem nie ukradły tych pieniędzy Wenezueli?

bender
czwartek, 4 czerwca 2020, 15:24

Zablokowały nie ukradły. Odblokują gdy Maduro przestanie fałszować wybory.

Skleroticus
czwartek, 4 czerwca 2020, 09:41

Blokada na kontach jak sama nazwa wskazuje, uniemożliwia ich użycie ale nie znikają. W przeciwieństwie do złota wywiezionego ruskimi samolotami pod "osłoną" wagnerowców do Rosji. Tak wygląda rabunek z bronią w ręku, czyż nie?

Arkan
niedziela, 7 czerwca 2020, 17:29

A gdzie złoto z Ukrainy po przejęciu władzy przez Juszczeko i spółka.

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 03:49

Jak widac nie ukradły bo one ciagle tam sa :)

Tweets Energetyka24