USA: Gazpromowi nie udało się zdyskredytować Ukrainy

8 marca 2018, 12:23
36125962896_0a26c89426_k
Fot. The White House / Flickr

Rosji nie udało się przedstawić Ukrainy, jako niewiarygodnego partnera w zakresie tranzytu gazu - napisała na Twitterze Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu.

„Dostawy i tranzyt gazu nie mogą być nigdy bronią polityczną” - uważa Nauert. Rzeczniczka Departamentu Stanu podkreśliła również, że Stany Zjednoczone oczekują, iż po wyroku Trybunału Arbitrażowego Gazprom dostarczy surowiec do ukraińskiego systemu tranzytu gazu.

W drugim tweecie Heather Nauert odniosła się do kryzysu gazowego, który wywołali Rosjanie po ogłoszeniu niekorzystnego dla nich orzeczenia trybunału: „Obywatele Ukrainy zainspirowali świat obniżając w zeszłym tygodniu zużycie gazu o 14%, aby zapewnić niezawodne dostawy do europejskich klientów. Gazpromowi nie udało się przedstawić Ukrainy i Naftogazu, jako niewiarygodnych partnerów tranzytowych” - oświadczyła przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Naiwny
czwartek, 8 marca 2018, 19:38

To może USA dostarczy Ukrainie gaz na takich warunkach jak szwedzki arbitraż nakazał Rosji.

Qba
niedziela, 11 marca 2018, 16:35

Ukraina dotąd nie zwracała się do USA o amerykański gaz, bo ma wiążące obie strony umowy z Gazpromem.

Marek1
czwartek, 8 marca 2018, 19:21

Hmmm ... dobrze, że nadchodzi wiosna, bo inaczej od tej \"inspiracji\" zamarzłoby wielu Ukraińców. Moskwa ma pecha, ze TA w Sztokholmie \"skrzywdził\" ją dopiero w marcu, a nie np. w grudniu/styczniu., bo to zakręcenie kurka z rosyjskim gazem mogłoby Ukraińców naprawdę wykończyć.

a właśnie że nie
piątek, 9 marca 2018, 00:58

,,zamarzłoby wielu Ukraińców\"... Czyżby? Ostatnie problemy gazowe zmusiły Ukrainę do zmniejszenia mocy grzewczych mieszkań o kilka stopni. I to ma zamrozić Ukraińców? Może wręcz podważy mentalnie ich ostatnie ekscesy walki o niezależność energetyczną? (Fakt, nie zawsze udolne). Ale jeśli nawet te kilka stopni miałoby ,,ich wykończyć\" jak piszesz, to czy szanowny Kolega wie, że tamtejsze kaloryfery nie posiadają możliwości regulacji? Spółdzielnie z zasady grzeją na maksa, aż się nie da wysiedzieć w mieszkaniu. W ramach regulacji temperatury otwiera się zimą okna... Stąd baza wyjściowa obniżki temperatury jest wysoka.... Więc trudno mi tu znaleźć ryzyko ,,wykończenia Ukraińców\"... czcze gadanie . Na szczęście.

Hiob
czwartek, 8 marca 2018, 19:12

To teraz dostarczą im gaz. Będzie cacy.

Tweets Energetyka24