USA: były prezes Volkswagena z zarzutami

4 maja 2018, 12:04
vw-1665127_1920
Fot. Pixabay

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił zarzuty kryminalne byłemu prezesowi Volkswagena Martinowi Winterkornowi. Dotyczą one działań mających na celu zatuszowanie sprawy oszustw w testach emisyjnych samochodów.

Informację taką podała Agencja Reutera. Oświadczenie w sprawie zarzutów wydał m.in. Prokurator Generalny USA Jeff Sessions. „Jeśli ktoś próbuje oszukać Stany Zjednoczone, to zapłaci bardzo wysoką cenę” - powiedział.

Zarzuty względem Winterkorna to prawdziwa rzadkość - nieczęsto bowiem w sprawach korporacyjnych organy wymiaru sprawiedliwości decydują się na drogę prawnokarną.

Były prezes Volkswagena będzie odpowiadał za swoje działania w tzw. aferze Dieselgate. Jej korzenie sięgają roku 2005. Według ustaleń dziennikarzy Frankfurter Allgemeine Zeitung, właśnie wtedy koncern Volkswagen zaczął instalować w swych samochodach specjalne programy, które umożliwiały manipulowanie emisjami podczas testów. W roku 2007 weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów. Zakazało ono manipulowania emisją poprzez instalowanie urządzeń mogących wpływać na produkcję spalin podczas badań laboratoryjnych. W 2014 roku Międzynarodowa Rada Czystego Transportu opublikowała raport, w którym wytknęła Volkswagenowi nadmierną emisyjność niektórych modeli aut. Rok później, amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oskarżyła niemiecki koncern o zainstalowanie 500 000 urządzeń, które manipulowały produkcją spalin. Niemiecki koncern nie podjął walki sądowej – otwarcie przyznał się do tych praktyk. Wartość jego akcji poszybowała w dół, a prezes Martin Winterkorn podał się do dymisji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
p-p-p
piątek, 4 maja 2018, 17:54

USA mogą wszystko? To jakś paranoja.

klint istłód
niedziela, 6 maja 2018, 00:23

Nie ,to Niemcy myślały że mogą wszystko...

On
sobota, 5 maja 2018, 13:00

I dobrze, powinni pokazać że korporacjom nie wszystko wolno. VW wolał oszukiwać niż montować lepsze silniki, pewnie oszczędzali po parę $ na sztuce ;)

Tweets Energetyka24