USA będą sprzedawać LNG do Chin? "Kontrakt o wartości 18 mld dolarów"

8 marca 2019, 14:03
34617658012_9929b4cbb1_z
Fot. The White House / Flickr

Wkrótce dojdzie do zawarcia umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami w wyniku, której do Państwa Środka popłyną potężne wolumeny skroplonego gazu ziemnego - informuje Wall Street Journal.

Według doniesień amerykańskiej gazety Donald Trump dąży do zawarcia porozumienia niemal za wszelką cenę. Ma być to spowodowane względami zewnętrznymi (fiasko niedawnego szczytu z Koreą Północną i potrzeba sukcesu na arenie międzynarodowej) oraz wewnętrznymi (obawa przed skutkami wojny handlowej w okresie przedwyborczym).

Chaniere Energy oraz chiński Sinopec są bliskie zawarcie długoterminowej, dwudziestoletniej, umowy. Jeśli zostanie ona sfinalizowana, to Chińczycy kupią skroplony gaz ziemny o wartości sięgającej nawet 18 miliardów dolarów.

"WSJ" informuje ponadto, że chińskie banki zapewnią amerykańskiej spółce środki finansowe na zwiększenie zdolności eksportowych. Zdaniem ekspertów oznacza to, że należy spodziewać się kolejnych umów dotyczących eksportu LNG z USA do Azji.

Doniesienia o możliwości podpisania umowy potwierdza także agencja Reutera.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
LNG second
niedziela, 10 marca 2019, 23:15

do Niuniu: Jak na razie to nie widać, kto wygrywa na tej wojnie handlowej, bo choć Chinom stanęły niektóre wskaźniki gospodarcze to do sukcesu USA droga daleka. W zasadzie to nie do końca wiadomo jak zdefiniować wygraną każdej ze stron. Moim skromnym zdaniem zwycięstwem USA byłoby "wykolejenie rozwoju Chin" i "obronienie prymatu technologicznego" w skali świata. Jak zdefiniować zwycięstwo ze strony Chin? - nie wiem. Chyba najważniejsze dla nich jest rzucenie rękawicy na polu technologicznym, ale to z drugiej strony jest chyba najtrudniejsze na ten moment. Ad biznes amerykański: biznes amerykański będzie zapewne dążył do znalezienia podwykonawców w innych krajach, co zabierze trochę czasu, ale zapewne jest realne w perspektywie kilkuletniej. Czas pokaże.

leming
sobota, 9 marca 2019, 22:11

Cóż,chinczycy ryzykują,bo Ameryka, jak widzimy z przeszłości, może w każdej chwili ogłosić sankcje i zarekwirować fundusze.

Niuniu
sobota, 9 marca 2019, 01:41

18 mld za gaz w ciągu 20 lat? To jest 900 mln rocznie. Czyli tyle co kot napłakał. Znów mydlenie oczu durnemu amerykańskiemu elektoratowi Trumpa. A w sumie równie ważne jest nie tylko ile gazu ale za ile ten gaz USA opchnie chińczykom. A o tym cicho sza. Do tego coraz wyraźniej widać, że na "wojnie" z Chinami najbardziej traci amerykański biznes. Chińczycy jakoś sobie z tym radzą i oznak spowolnienia gospodarczego raczej tam nie widać.

Paweł
poniedziałek, 11 marca 2019, 11:03

Ja tam czytam artykuły nawet chińskie że gospodarka chińska mocno zwolniła. Amerykanie sobie poradzą bo mają sporo wolności i przez to bogaty rynek wewnętrzny.

Tweets Energetyka24