Ukraina rozpoczęła proces zajmowania aktywów Gazpromu

8 marca 2018, 10:53
justice-2060093_1280
Fot. Pixabay

Ukraińskie władze poinformowały, że rozpoczęto proces zajmowania aktywów Gazpromu w związku z niewypełnieniem przez rosyjską spółkę werdyktu Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Na rządowych stronach możemy przeczytać, że jeden z departamentów podległych ukraińskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości rozpoczął postępowanie egzekucyjne w stosunku do Gazpromu. Obejmuje ono aktywa Międzynarodowego Konsorcjum Zarządzania i Rozwoju Systemu Transportu Gazu na Ukrainie, Gazprom Export Ukraine, Instytutu Jużnyjgiprogaz oraz firmy Gaztranzit, której udziały wyceniono na 1,3 mld rubli.

Wczoraj, tj. 7 marca 2018 r., ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman napisał na Twitterze: „Poleciłem Ministerstwu Sprawiedliwości skoordynowanie działań z kierownictwem Naftogazu odnośnie ewentualnego zajęcia aktywów Gazpromu na całym świecie, jeśli nie zostanie wypełniona decyzja Trybunału Arbitrażowego”.

Również ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało ambasadorom analizę, które aktywa rosyjskiego giganta mogłyby zostać zajęte w drodze postępowania egzekucyjnego.

W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezydent Petro Poroszenko, który stwierdził, że jeśli Gazprom nie dostosuje się do wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i nie wypłaci Ukrainie zasądzonych środków, to nie można wykluczyć, że Naftogaz będzie domagał się zajęcia jego europejskich aktywów - w tym związanych z projektem Nord Stream 2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
PawelOz
czwartek, 8 marca 2018, 13:11

Oj, mało im było stracić Krym i Donbas?

Reklama
Tweets Energetyka24