UE uzna, że „atom może odegrać rolę w wypełnianiu celów klimatycznych”

28 listopada 2019, 14:00
flag-3370970_1920
Fot. Pixabay

W deklaracji Unii Europejskiej przyjętej z okazji zbliżającego się COP25 znajdzie się wzmianka o tym, że energetyka jądrowa „może odegrać rolę w wypełnianiu celów klimatycznych”. Przeciwnego stanowiska domagali się m.in. niemieccy europosłowie.

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim niewielką większością przegłosowano poprawkę, która podkreślała znaczenie energetyki jądrowej dla ochrony klimatu.

Jest to zmiana względem wniosku niemieckich europosłów z ramienia SPD, którzy chcieli, by Unia uznała w swojej deklaracji energetykę jądrową za niebezpieczną i nieopłacalną.

Treść deklaracji ma brzmieć: „Wierzymy, że energetyka jądrowa może odegrać rolę w wypełnianiu celów klimatycznych ponieważ nie emituje gazów cieplarnianych i odpowiada za istotną część produkcji energii elektrycznej w Europie (…)”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Franek
piątek, 29 listopada 2019, 15:52

Obecnie alternatywą w odniesieniu do spalania węgla, gazu, oleju opałowego jest tylko energetyka jądrowa. Pozostałe źródła, z których można pozyskać energię elektryczną w Polsce, są tylko źródłami uzupełniającymi. Energetyka jądrowa potrzebna jest nie tylko do realizacji celów klimatycznych, ale przede wszystkim do poprawienia warunków życia w zdrowiu obywateli. Tanie ogrzewanie elektryczne rozwiązało by wiele problemów.

MacGawer
piątek, 29 listopada 2019, 21:03

Maksymalna moc w ciepłownictwie sieciowym wynosi 50 GW. Tyle uruchamia się kilka razy w roku, przez większość sezonu wykorzystuje się ok. połowę. Poza sezonem kilkanaście procent. Jak w tym kontekście wyobrażasz sobiewykorzystanie EJ w ogrzewaniu domów?

Patriota
czwartek, 28 listopada 2019, 22:40

Energetyka jądrowa jest kluczowa dla ograniczenia emisji CO2.

MacGawer
piątek, 29 listopada 2019, 10:12

Proszę podać jakie jest obecne wydobycie uranu oraz o ile musiałoby zostać zwiększone aby zastąpić węgiel i gaz zużywane w Europie? O świecie nawet nie wspomnę, w Chinach działa ok. 50 EJ ale ich udział w miksie wynosi zaledwie 4%. Gdyby ten czołowy emitent chciał przy pomocy atomu wyzerować emisję CO2 to musieliby posiadać ponad 1000 EJ. Realne?

Tweets Energetyka24