Turcja rozpoczęła poszukiwania węglowodorów na Morzu Czarnym

20 lipca 2020, 14:56
17110566212_f9a7b732a8_z
Fot. Greenland Michael / Flickr

Turecki minister energii i zasobów naturalnych poinformował, że kraj rozpoczął poszukiwania złóż węglowodorów na Morzu Czarnym.

„Dzięki modlitwie i wsparciu naszych obywateli statek Fatih rozpoczął pierwsze wiercenia na Morzu Czarnym. Ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Turcji zbadamy każdy metr kwadratowy naszego morza. A jeśli coś w nim jest, na pewno to znajdziemy” - oświadczył minister Fatih Dönmez.

Statek „Fatih” prowadził do tej pory działania na wschodniej części Morza Śródziemnego, w tym także u wybrzeży Cypru.

Cypryjski rząd alarmuje, że Turcja regularnie narusza prawo międzynarodowe, prowadząc odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru. Czyni to, jak twierdzi, w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych terenów, uważają wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. 

Unia Europejska niejednokrotnie potępiała postępowanie Turcji, ale nie przyniosło to żadnych skutków. „Decyzje te nie wpłyną w najmniejszym stopniu na determinację naszego kraju, jeśli chodzi o kontynuowanie działalności związanej z węglowodorami we wschodniej części Morza Śródziemnego” – oświadczyło niedawno tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24