Trwa wojna o wenezuelski przemysł naftowy

15 lutego 2019, 08:52
flag-2530554_640
Fot. Pixabay

Wenezuelski Sąd Najwyższy unieważnił powołanie nowych członków zarządu spółki naftowo-gazowej PDVSA oraz zależnego od niej Citgo. To kolejna odsłona walki o wpływy między zwolennikami Nicolasa Maduro i Juana Guaido,

„Izba Konstytucyjna Sądu Najwyższego uważa, że analizowana uchwał Zgromadzenia Narodowego jest absolutnie nieważna i nie ma mocy prawnej” - ogłosił sędzia José Mendoza. Dodał, że mianowanie nowego kierownictwa PDVSA związane jest bezpośrednio z „próbą przeprowadzenia zamachu stanu w Wenezueli”.

Przypomnijmy, że 28 stycznia Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na PDVSA, polegające m.in. na zamrożeniu aktywów spółki szacowanych na ok. 7 miliardów dolarów. 

Doradca prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa narodowego, John Bolton, oświadczył, że podjęte działania mają na celu powstrzymanie grabieży zasobów narodu wenezuelskiego. 

„Wzywam (…) do wywierania dodatkowej presji na reżim Maduro, w tym poprzez sankcje i dalszą izolację dyplomatyczną, do czasu podjęcia działań niezbędnych do przywrócenia prawdziwej demokracji i zapewnienia ludziom dostępu do międzynarodowej pomocy humanitarnej " - stwierdził z kolei Mike Pompeo.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Urko
sobota, 16 lutego 2019, 14:32

Bardzo zabawne było amerykańskie oświadczenie, że wszystkie wenezuelskie podmioty gospodarcze działające na terenie USA mogą nadal "funkcjonować", pod warunkiem, że swoje zyski będą odprowadzać na te zablokowane konta... To się nazywa wolny rynek!

Tweets Energetyka24