Trump: podpisano bardzo dużą umowę z Polską, jedną z największych [RELACJA Z WASZYNGTONU]

12 czerwca 2019, 19:50
photo_2019-06-12 13.49.41
Fot.: Energetyka24.com

Zakupy LNG, jednostka jądrowa, technologie czystego węgla - te trzy tematy poruszył prezydent USA Donald Trump i jego administracja w krótkim wystąpieniu przed lunchem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Krótkie wystąpienie otworzył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który opowiedział o dotychczasowych osiągnięciach rozmów. „Sekretarz Energii Rick Perry podpisał właśnie bardzo, bardzo dużą transakcję z Polską. Jedną z największych, uważam, że to będzie bardzo korzystne dla naszych obu krajów, szczególnie zaś dla waszego”.

Prezydent Trump odnosił się do nowego kontraktu PGNiG, które zakontraktowało 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.

„Polska to jest ważny uczestnik rynku LNG, podpisuje kontrakty za miliardy, to świetnie. My mamy bardzo dużo LNG” - powiedział Trump.

O innych osiągnięciach an polu energetyki mówił sekretarz Perry. „Mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem Dudą w zeszłym tygodniu w Brukseli (…). Podpisaliśmy szereg memorandów, jedno dotyczące cywilnej jednostki jądrowej. Podpisaliśmy też olbrzymie zwiększenie kontraktu gazowego, ogromny potencjał tkwi w amerykańskim LNG (…). To wszystko da Polsce elastyczność w zakresie strategii energetycznej. Nie da się zapewnić bezpieczeństwa narodowego bez jednoczesnego zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Polska zmierza właśnie do bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział.

„Panie Prezydencie, dzięki waszym politykom energetycznym i jasnemu przekazowi dla nas wszystkich tutaj podpisaliśmy wszystkie te umowy” - podsumował Perry.

Sekretarz energii USA wymienił też kluczowe obszary współpracy energetycznej z Polską. „Nic nie jest ważniejsze niż to, co dzieje się teraz w amerykańskim sektorze gazowym, ale nie można zapomnieć też o cywilnych technologiach jądrowych, pozwolę sobie dodać jeszcze technologie czystego węgla w Polsce” - podkreślił.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Dumi
czwartek, 13 czerwca 2019, 01:31

Co by nie mówić TO KONKRETNA WIZYTA. Technologia jądrowa - Nie!!! Czysty węgiel, OZE - TAK.

lol
czwartek, 13 czerwca 2019, 01:17

No pięknie! Zamiast przetargu, jakiejś konkurencji między producentami elektrowni atomowych, znowu wyskakujemy przed szereg i robimy "łaskę" amerykanom jakimś memorandum czyli defacto zapewniamy, że elektrownie kupimy na 100% z USA. Oczywiście przepłacając ile wlezie za niekoniecznie najnowsze rozwiązania, bo co to dla nas, byleby kupić z USA.

Dalej patrzący
środa, 12 czerwca 2019, 23:41

A KIEDY Polska dostanie NATO Nuclear Sharing do naszej dyspozycji do F-16? Bo to by zasadniczo zmieniło nasza pozycję. Gaz i elektrownie atomowe i technologie ekologiczne - to możemy dostać od wielu oferentów. Zapłatę w postaci kontraktów daliśmy - gdzie w zamian twarde aktywa strategiczne "hard power"? Znowu nic? To rodzi pytanie, czy nam się w takiej sytuacji w ogóle opłaca taki hegemon i taki "sojusznik"? - zwłaszcza od 9 maja 2018 żyrujący bandyckie roszczenia 447 na 300 mld dolarów [i udający, że nic nie widzi, jak Netanjahu z Putinem w tym samym dniu blatował na Kremlu nowy antypolski pakt Ribbentrop-Mołotow - co stawia pod znakiem zapytania wszelkie medialne slogany o rzekomej konfrontacji USA-Rosja i o wzmacnianiu Wschodniej Flanki przeciw Rosji] - czyli "sojusznik" de facto żyrujący wrogie przejęcie Polski przez hołubionego Wielkiego Brata .....Wuja Sama. I tu nie decydują żarliwe życzeniowe zapewnienia tego czy innego polityka - tylko REALNE wrogie antypolskie działania - zasadniczo zmierzające w poprzek naszej racji stanu.

skąd się biorą fake-newsy?
czwartek, 13 czerwca 2019, 22:57

Co za stek bredni. Ciekawe czy w Japonii, Kuwejcie, Kanadzie czy innej Korei też laicy płaczą na forach, że trzeba im atomówek zamiast powiązań ekonomicznych, choć ostatnie 75 lat jasno wskazuje, że jest dokładnie odwrotnie.

dim
czwartek, 13 czerwca 2019, 14:22

Nie rozśmieszaj, na zmianę z byciem żałosnym. Nie masz jeszcze ani opl, ani dość p/panc, ani nawet przeciętnego nie-40 letniego sprzętu zmech, a chcesz bomby jądrowe. Ta dokładnie jest rzeczywistość i nie sądzę, by działo się to z winy Rosjan czy Amerykanów.

Edmund
czwartek, 13 czerwca 2019, 13:36

Dalej patrzący - patrzysz na odległość własnego nosa. Polityka to skomplikowany obszar,gdzie ścierają się różne grupy lobbingowe a nawet działalność wrogich wywiadów. To co jest naprawdę ważne, to efekt końcowy. Przez takie komentarze wzmacniasz przeciwników Polski i stajesz się ich narzędziem. Chcesz być niezależny od nikogo, znajdź wyspę na środku Pacyfiku i tam zamieszkaj - nawet wtedy nie będziesz.

chateaux
czwartek, 13 czerwca 2019, 01:04

W niczym by nie zmieniło, bo Niemcy nie mogą użyć broni jądrowej w tym programie bez zgody Amerykanów, a taką zgodę na użycie Amerykanie moga dać Polsce w dowolnej chwili. Jedynym wymaganiam, jest przystosowanie samolotów do jej przenoszenia, ale to można zrobić i bez udziału w Nuclear Shering

Jacenty
środa, 12 czerwca 2019, 23:35

Teraz jeszcze poproszę artykuł omawiający amerykańskie technologie czystego węgla i co to za technologia jądrowa się u nas pojawi bo pewnie się pojawi.

Ktos
czwartek, 13 czerwca 2019, 23:15

A jak sądzisz? Podpisano praktycznie umowę ze to USA wybudują u nas elektrownie atomowa.

jupikajej
czwartek, 13 czerwca 2019, 09:15

Też poproszę, jeszcze o tym jak będzie finansowana ta nasza atomówka? kontrakt różnicowy? ;D ;D ;D

I Ja też
czwartek, 13 czerwca 2019, 01:28

Obstawiam elektrownie.

Tweets Energetyka24