Trump: podpisano bardzo dużą umowę z Polską, jedną z największych [RELACJA Z WASZYNGTONU]

12 czerwca 2019, 19:50
photo_2019-06-12 13.49.41
Fot.: Energetyka24.com

Zakupy LNG, jednostka jądrowa, technologie czystego węgla - te trzy tematy poruszył prezydent USA Donald Trump i jego administracja w krótkim wystąpieniu przed lunchem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Krótkie wystąpienie otworzył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który opowiedział o dotychczasowych osiągnięciach rozmów. „Sekretarz Energii Rick Perry podpisał właśnie bardzo, bardzo dużą transakcję z Polską. Jedną z największych, uważam, że to będzie bardzo korzystne dla naszych obu krajów, szczególnie zaś dla waszego”.

Prezydent Trump odnosił się do nowego kontraktu PGNiG, które zakontraktowało 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.

„Polska to jest ważny uczestnik rynku LNG, podpisuje kontrakty za miliardy, to świetnie. My mamy bardzo dużo LNG” - powiedział Trump.

O innych osiągnięciach an polu energetyki mówił sekretarz Perry. „Mieliśmy szansę porozmawiać z prezydentem Dudą w zeszłym tygodniu w Brukseli (…). Podpisaliśmy szereg memorandów, jedno dotyczące cywilnej jednostki jądrowej. Podpisaliśmy też olbrzymie zwiększenie kontraktu gazowego, ogromny potencjał tkwi w amerykańskim LNG (…). To wszystko da Polsce elastyczność w zakresie strategii energetycznej. Nie da się zapewnić bezpieczeństwa narodowego bez jednoczesnego zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Polska zmierza właśnie do bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział.

„Panie Prezydencie, dzięki waszym politykom energetycznym i jasnemu przekazowi dla nas wszystkich tutaj podpisaliśmy wszystkie te umowy” - podsumował Perry.

Sekretarz energii USA wymienił też kluczowe obszary współpracy energetycznej z Polską. „Nic nie jest ważniejsze niż to, co dzieje się teraz w amerykańskim sektorze gazowym, ale nie można zapomnieć też o cywilnych technologiach jądrowych, pozwolę sobie dodać jeszcze technologie czystego węgla w Polsce” - podkreślił.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Jerzy Lipka
piątek, 14 czerwca 2019, 14:03

Zdecydowanie TAk DLA ATOMU ew Polsce! To względnie tania i wytwarzana w sposób czysty energia której dziś bardzo nam brakuje. Mamy tylko brudne źródła, obciążone wysoką emisją, oraz te zależne od warunków atmosferycznych, wymagających wsparcia źródeł emisyjnych. Energetyka jądrowa zasadniczo zmieni sytuację, samo OZE nie wystarczy!

Joker
czwartek, 13 czerwca 2019, 20:58

Kupimy wszystko i po każdej cenie co USA zechce nam sprzedać.

HabadLubawicz
czwartek, 13 czerwca 2019, 19:52

Tańszy ten gaz niż ruski?

Zaciekawiony
czwartek, 13 czerwca 2019, 16:10

.."jednostka jądrowa"..ciekawe co za tym ciekawym określeniem się kryje ???

i zonk!
czwartek, 13 czerwca 2019, 13:22

To nagle okazało się że Polska nie ma już własnych czystych technologii węgla?

Tweets Energetyka24