Trump: Niemcy płacą Rosji miliardy za energię, a my mamy ich przed nią bronić?

16 czerwca 2020, 16:16
840_472_matched__oz56ir_ec2fc8634b9ca38abb4f0263defbe73e
Fot. Michael Vadon/CC-BY-SA-4.0

Prezydent Donald Trump skomentował swoją decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec. Jako jeden z powodów podał to, że Berlin płaci Moskwie duże kwoty za surowce energetyczne, a od Stanów Zjednoczonych wymaga ochrony przed Rosją.

Jak podał portal The Hill, Donald Trump skomentował swoją decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec krytykując Berlin za brak zaangażowania finansowego w swoją obronę.

„Niemcy zalegają z opłatami na rzecz NATO (…). To są kwoty sięgające miliardów dolarów, wynikające z długoletnich zaległości” - powiedział prezydent USA.

Trump wytknął też Niemcom, że blisko współpracują z Rosją na polu energetycznym, choć przecież to właśnie m.in. przed państwem Władimira Putina NATO ma bronić RFN. „Dlaczego Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za energię, a my mamy potem bronić Niemców przed Rosją? Jak taki układ ma działać? To nie zadziała” - stwierdził gospodarz Białego Domu.

Prezydent USA wymienił również niesprawiedliwe ułożenie obecnych relacji z Niemcami. „Nasi żołnierze w RFN to są dobrze opłaceni żołnierze, żyją w Niemczech, wydają tam dużo pieniędzy. Niemcy traktują nas źle w stosunkach handlowych, nie jestem zadowolony (…). Tracimy na handlu z Niemcami, tracimy na NATO przez Niemców” - zaznaczył.

KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Niuniu
środa, 17 czerwca 2020, 19:06

Panie Trump - akurat Niemców nie trzeba przed nikim bronić. Oni wprost nie mogą się doczekać kiedy Pan przestanie ich "bronić" i zabierze amerykańskich chłopców do Polski lub za ocean. W 1990r ruscy bez nadmiernych targów zabrali swoich chłopców jednostronnie do domu a pańscy poprzednicy swoich zostawili. W tym 1990-91 też zamieżali bronić niemców przed ruskimi? Czy może jednak mieli pilnować samych niemców? Co zresztą ma głęboki sens tylko po co ściemniać.

HeHe
środa, 17 czerwca 2020, 17:52

AFB Ramstein, wbrew temu co mówi Trump, wcale nie broni Niemiec a umożliwia Amerykanom zbrojne interwencje na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz Afryce a skoro Amerykanie tak tracą na handlu z Niemcami i są przez nich traktowani w tak instrumentalny sposób to dawno powinni przestać ich "bronić" a nikt w tym kraju, oprócz właścicieli biznesów w Ramstein-Miesenbach, nie płakałby po ich wyjeździe. Doskonale byłoby także aby możliwie szybko Amerykanie poczuli się obrażeni przez podobne "złe traktowanie" w Polsce. Oszczędzilibyśmy masę pieniędzy bez żadnego wpływu na nasze bezpieczeństwo narodowe wbrew "oczywistym faktom" lansowanym przez nasze mainstreamowe media.

Kronos
środa, 17 czerwca 2020, 14:59

Nigdy nie rozumiałem zachowania Niemców i chyba nie zrozumiem. Natomiast jeśli USA wycofa swoje wojska z ich terytorium, to będzie to tragedia dla całej Europy, a dla Niemiec szczególnie.

derek
środa, 17 czerwca 2020, 19:36

a jaka niby to ma byc tragedia

HeHe
środa, 17 czerwca 2020, 18:08

Z pewnością różnimy się rozumieniem pojęcia "tragedia dla całej Europy a dla Niemiec w szczególności". Twierdzę, że ewentualne wycofanie Amerykanów z AFB Ramstein będzie tragedią tylko i wyłącznie dla właścicieli interesów w jej okolicach a dla Niemiec i całej Europy przejdzie niezauważone i bez żadnych znaczących efektów. Zresztą jednym z priorytetów Europy od dawna powinna być budowa europejskich sił zbrojnych.

czytelnik D24
piątek, 19 czerwca 2020, 14:04

Siły europejskie pod nadzorem Niemiec a ci pod kuratelą twojego ukochanego Kremla. Twoje niedoczekanie bocie.

HeHe
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:47

Siły europejskie powinny być pod nadzorem wspólnego europejskiego dowództwa. Widać, że przerażony jesteś taką wizją trollu :)

jrli
środa, 17 czerwca 2020, 13:25

Właściwie to ma pełną rację. Niemcy finansują rosyjskie czołgi i zielone ludziki które później wjeżdżają na Krym, Ukrainę czy Gruzję i grożą państwom bałtyckim. Nie można finansować agresora i jednocześnie prosić o ochronę przed nim.

rob ercik
środa, 17 czerwca 2020, 22:37

jrli, gdyby USA nie sponsorowała majdanu nie było by zielonych ludzików na Krymie, spalonych żywcem ludzi w Odessie, czy wojny domowej w Donbasie. Na ukrainie był legalnie wybrany prezydent. Gdyby Gruzja za rządów Saakaszwiliego nie ostrzeliwała Osseti też by od nich nikt niczego nie chciał.

czytelnik D24
piątek, 19 czerwca 2020, 14:05

Masz jakieś dowody że USA sponsorowały majdan czy tylko tak sobie bredzisz?

HeHe
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:57

Powiedziała o tym jasno asystent sekretarza stanu USA Victoria Nuland wymieniając nawet kwotę 5 miliardów USD zainwestowaną przez Stany w "demokratyczne zmiany na Ukrainie". Dziecko zrozumiałoby co to znaczy.

HeHe
środa, 17 czerwca 2020, 18:23

Gruzja sama rozpoczęła wojnę i mianem agresora określona została przez OBWE oraz komisję Unii. Nikt i nigdy nie słyszał rosyjskich gróźb wobec krajów bałtyckich - wbrew bzdurom opowiadanym przez nasze media na samonapędzającej się zasadzie wzorowanej na określeniu - "znany z tego, że jest znany".

czytelnik D24
piątek, 19 czerwca 2020, 14:07

Proszę podać źródło że OBWE uznało Gruzję za agresora. Tylko proszę nie ściemniać że linki nie przechodzą bo wystarczy je odpowiednio zmodyfikować.

HeHe
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:45

"Niezależna międzynarodowa komisja powołana do zbadania konfliktu w Gruzji, składająca się z europejskich ekspertów w dziedzinie wojskowości, prawa i historii, sporządziła raport sponsorowany przez UE i opublikowany 30 września 2009. Raport konkluduje, iż wojna została rozpoczęta atakiem Gruzji, który był niezgodny z prawem międzynarodowym." - cytat z naszej Wikipedii. Zaznaczam jeszcze, że w składzie komisji o której mowa byli pracownicy OBWE którzy pełnili swoją misję na terenie Osetii Południowej przed oraz w czasie ataku wojsk Gruzji i byli oni współautorami raportu który konkludował roczne badania przyczyn tego konfliktu zbrojnego. Dlatego też raport ten został uznany i opublikowany przez OBWE.

Szach mat w jednym ruchu
środa, 17 czerwca 2020, 12:32

Szeroko to idzie. Dzień a w zasadzie każdy dzień przynosi coś nowego. Ciekawe co będzie jutro?

Tweets Energetyka24