Trump: nie zamierzamy ograniczać wydobycia ropy

9 kwietnia 2020, 10:43
32984268122_b5c34096bf_c
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Donald Trump oświadczył, że amerykańscy producenci już zmniejszyli wydobycie ropy i nie zrobią tego ponownie, niezależnie od finału rozmów OPEC+ - podaje agencja Reutera.

Prezydent USA był pytany przez dziennikarzy, czy kraj „przyłączy się” do ograniczeń, jeśli dojdzie do porozumienia w ramach formatu OPEC+. Według niego amerykański przemysł naftowy „automatycznie zmniejszył już wydobycie” z powodu sytuacji rynkowej. Kolejne cięcia mają nie być brane pod uwagę.

Trump dodał, że nie lubi OPEC +, ale liczy na porozumienie między Rosją i Arabią Saudyjską. Podkreślił, że w przypadku innego rezultatu rozmów Biały Dom „ma wiele dobrych opcji (…) być może polubię je jeszcze bardziej, niż opcję z umową”.

Przypomnijmy, że porozumienie OPEC+, które stabilizowało rynek ropy od 2016 r. rozpadło się w marcu br. z powodu sporów między Saudyjczykami i Rosjanami. W rezultacie rynek ropy doświadczył drastycznych spadków cen, które zagroziły egzystencji wielu firm z sektora. W przeddzień wirtualnego spotkania OPEC+ Rosja i Arabia Saudyjska zakomunikowały, że są gotowe zmniejszyć produkcję, ale Stany Zjednoczone powinny dołączyć do umowy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Stary Grzyb
czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:14

O, czyżby w czubie listy dobrych opcji były cła ochronne na ropę importowaną do USA? Bo "dołączenie do umowy" amerykański prezydent słusznie wykluczył.

Tweets Energetyka24