Straż Graniczna zatrzymała załogę żaglowca Greenpeace blokującego wejście do portu w Gdańsku

10 września 2019, 09:56
48709947047_2a88f70afb_z
Fot.: Greenpeace
Energetyka24
Energetyka24

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli w poniedziałek w przed północą w porcie w Gdańsku siłową interwencję na żaglowcu Rainbow Warrior, należącym do Greenpeace, który wcześniej blokował statek z transportem węgla z Mozambiku.

Na przesłuchanie do placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzonych zostało 18 aktywistów Greenpeace - poinformował we wtorek po północy PAP p.o. rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Tadeusz Gruchalla.

Według komunikatu prasowego Greenpeace "zamaskowani funkcjonariusze straży granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior", "grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek".

Gruchalla wyjaśnił, że kilka godzin wcześniej członkowie Greenpeace, używając trzech pontonów, podpłynęli pod samą burtę statku z węglem z Mozambiku zmierzającego do portu w Gdańsku. "Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statek do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy straży granicznej do poddania się kontroli" - dodał.

Zaznaczył, że podczas przesłuchań aktywistów Greenpeace ustalana będzie ich rola w naruszeniu przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o straży granicznej.

Przedstawiciele Greenpeace poinformowali media, że podczas akcji protestacyjnej na burcie statku płynącego z Afryki namalowali napis "Węgiel stop".

Według Greenpeace protest miał charakter "pokojowy" i miał zwrócić uwagę polskiego rządu na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.".

"Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Adrian Krajewski z Kołobrzegu
środa, 11 września 2019, 02:13

Brawa za profesjonalne zwalczanie eko-terroryzmu w polskich portach!

Stary Grzyb
wtorek, 10 września 2019, 18:31

Brawo Straż Graniczna! Każdy ma prawo, na swój prywatny użytek, wierzyć w dowolne bzdury, w tym także w to, że dokonuje się jakaś dramatyczna, nie mająca precedensu zmiana klimatu. Na użytek prywatny. Jeśli ktoś jednak zamierza własne urojenia wprowadzać w życie, zwłaszcza siłą, i np. blokować wejścia do portów, to działalność taka powinna być z całą bezwzględnością tłumiona w zarodku. I dlatego brawo Straż Graniczna, choć skądinąd stwierdzić trzeba, że zadymę Greenpicu spacyfikowano z nadmierną chyba łagodnością.

Bardzo dobrze
wtorek, 10 września 2019, 17:44

Brawo Straż Graniczna. Wzorowa akcja.

Wachmistrz Soroka
wtorek, 10 września 2019, 14:58

Brawo Straż Graniczna!

Tweets Energetyka24