Siemens pomoże Rosjanom w projekcie Arctic LNG-2

1 lutego 2019, 16:34
840_472_matched__p4eilf_1282911610608196639819491168340410088514702o
Fot. Zakłady "Jamał LNG". Fot. Novatek

Rosyjska firma Novatek podpisała umowę z niemieckim Siemensem na dostawę sprzętu potrzebnego do rozwoju projektu Arctic LNG-2.

Informację taką podał serwis spglobal.com. Według jego doniesień, Siemens ma dostarczyć dla projektu sprzęt sprężarkowy.

Projekt Arctic LNG-2 ma być zlokalizowany w pobliżu Półwyspu Gydańskiego na północy Rosji. Rocznie ma produkować ok. 20 milionów ton LNG. Jest to drugie największe przedsięwzięcie Novateku w segmencie gazu skroplonego po Jamał LNG.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
anda
niedziela, 3 lutego 2019, 13:44

Polak ale inny : wbrew pozorom w tym przypadku dostawy z USA, Kataru o Norwegi nie wspomnę nie stanową, żadnej podstawy do negocjacji cenowej z Gazpromem, gaz z tych kierunków jest bardzo drogi. A Gazprom doskonale wie jakie są ceny więc zaproponuje nam np o 10 dolarów mniej i tak to będzie wtedy najdroższy gaz w Europie sprowadzany z kierunku wschodniego. To że płacimy taką cenę a nie inną - no kto przystępuje do negocjacji cenowej na miesiąc przed zakończeniem dostaw? Tylko idiota nie wykorzystałby szansy na maksymalny zysk. Ale zapominamy o co faktycznie toczy się gra. Polska jest jednym z największych producentów nawozów azotowych mamy bardzo nowoczesne technologie i zakłady ale ich produkcja to gaz i to tani i bardziej kosztów się nie da ciąć. Wyeliminowanie Polski z tej produkcji powoduje gigantyczny wzrost importu nawozów azotowych z Rosji który i tak wzrasta co roku osiągając wielkość 181 tys. ton. Niewpuszczenie firm rosyjskich do Azotów powoduje to, ze za parę lat Polskie Azoty znikną a z nimi tysiące miejsc pracy. Ograniczenie importu nie wchodzi w rachubę bo wtedy polskie rolnictwo przestanie istnieć. I mamy krąg zamknięty. Wszystkie kraje którym kończy się kontrakt w 22 roku przystąpiły do negocjacji z Gazpromem, Polska oczywiście nie. I zostaniemy z piekielnie drogi gazem z Kataru z USA / jeżeli w ogóle zostaną wybudowane gazoporty z których mamy go sprowadzać, coś mi się wydaje, że pierwszy powstanie Arctik / na Norwegię nie ma co liczyć po tam zasoby puki co spadają, no to zostaje nam wydobycie własne które będzie takie jakie jest bo nie mamy i nieć nie będziemy znaczących złóż gazu - bobrze byłoby, żeby udało się utrzymać wydobycie na tym poziomie co jest. Z drugiej strony patrząc na wymyślone obostrzenia środowiskowe / raporty środowiskowe dla eksploatowanych złóż co pięć lat no jakie obostrzenia przy podjęciu eksploatacji nowych złóż / nawet utrzymanie bieżącej eksploatacji będzie kłopotliwe / zgadnijcie ile lat trwa przygotowanie formalnoprawne złoża do eksploatacji? / Była na tym forum dyskusja nt. skrzyżowania gazociągów BP z NS1 i NS2 - Gazprom na 90 % nie będzie oponował, da warunki techniczne i ładujcie się w koszty a chichotem historii może być to że rury dla tego gazociągu będziemy sprowadzać z Rosji bo tylko ona produkuje je w odpowiednim asortymencie i przystosowane do warunków bałtyckich. Reasumując i tak zostaniemy na łasce Gazpromu bo tylko on może dać nam tani gaz dla chemii / chyba, że sprzedamy zakłady za przysłowiową złotówkę / i jak nie to żegnaj polska chemio, czyste powietrze / a propo najlepszy węgiel dla polskich domów jest sprowadzany z Rosji /.

Polak ale inny
sobota, 2 lutego 2019, 17:49

Głupie jest branie 80% surowca tylko z jednego źródła. Mądre jest negocjowanie najlepszej ceny z różnymi dostawcami. Teraz będziemy mieli prawdopodobnie gaz z USA, z Norwegii, Kataru i być może dalej z Rosji. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy prawie wyłącznie z Rosji :P

Niuniu
sobota, 2 lutego 2019, 01:04

Pogratulować Simensowi niezłego interesu. Ale sprężarki to tylko kilka procent niezbędnego wyposażenia takiej instalacji. Do tego to chyba 4 lub 5 zakład skraplania gazu ziemnego w Rosji. Będzie skąd kupować gaz dla Naszego gazoportu.

polak
piątek, 1 lutego 2019, 20:02

No i super będzie tani gaz z Rosji. Mądrz robią interesy i zarabiają pieniądze, głupi szukają pretekstów do sporów.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24