Siemens znów dostarczy Rosjanom turbiny. Poprzednio trafiły na okupowany Krym

16 marca 2020, 13:05
840_472_matched__p0yh8m_f0b069db64e4bac44a19f41ebfa3d2c4
Fot. energy.siemens.com

Niemiecka firma Siemens otrzymała kontrakt na dostawy turbin gazowych dla rosyjskiego Novateku. Umowa opiewa na dostarczenie siedmiu urządzeń. Poprzednio urządzenia dostarczone Rosji trafiły na okupowany przez nią Krym.

Jak podał portal 1prime.ru, niemiecki Siemens oraz firma Kazankompressormarsz otrzymali kontrakty na dostawy sprzętu dla rosyjskiego Novateku. Pierwsza spółka dostarczyć ma turbiny gazowe do elektrowni, a druga sprężarki do projektu LNG.

Łączna wartość umowy szacowana jest na ok. 130 mln euro.

Siemens dostarczał już Rosjanom turbiny gazowe. W 2017 roku niemiecka spółka stanęła w obliczu potężnego skandalu, gdy urządzenia, które miały działać w elektrowni w w Tamaniu w Kraju Krasnodarskim trafiły na zajęty przez Rosję Krym, co było złamaniem europejskich sankcji.

Według doniesień Agencji Reutera, turbiny te zostały przetransportowane do budowanych w Sewastopolu i Symferopolu elektrowni (o mocy 470 MW każda). Doniesienia o próbie obejścia sankcji potwierdzał fakt, że konstrukcja siłowni na Krymie umożliwia instalacje wyłącznie wspomnianych turbin, których jedynym producentem na świecie jest firma Siemens.

W marcu 2019 roku w ceremonii oddania do użytku dwóch krymskich turbin Siemensa wziął udział sam Władimir Putin.

Po tym, jak transfer turbin na półwysep potwierdzono oficjalnie, niemiecka firma wszczęła starania o wyciągnięcie konsekwencji na drodze sądowej. Czyni to jednak w sądach rosyjskich i cały proces przypomina bardziej imitację chęci ukarania partnerów biznesowych z Rosji – pisał o sprawie turbin dla portalu Energetyka24 Paweł Kost.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 19 marca 2020, 10:08

Doszliśmy do jakiegoś absurdu! Każdy na tym forum kto ma negatywne zdanie o pewnym bantustanie na wschodzie to troll! Amerykański,ukraiński albo członek mw? Jak się czyta te prorosyjskie kom.to mozna dojść do przekonania ,że Polacy chcą żyć tak żyją ludzie w matuszce? Mało tego odpowiada im rosyjska bida,nędza,dożywotni car ,rosyjska propaganda i specyficzna demokracja? Przecież tak nie jest? Wybraliśmy w 89 i tyle! Nadrabiamy nasze zopóźnienie,które sięga jeszcze rozbiorów bardzo szybko. W porównaniu do was idziemy do przodu bardzo szybko! Strasznie was to uwiera. Trudno musicie z tym żyć! Na koniec najbardziej mnie śmieszy jak ktoś kto podpisuje się jako polak bądź w formie my polacy atakuje swój kraj? Mało tego w każdym kom.wylewa wiadro pomyj na swój teoretycznie kraj? I na każdy wątek o rosji reaguje wręcz furią i agresją! Jesteście tak mali i zarazem śmieszni,że na waszym miejscy to bym robotę zmienił! A wy?

tadek
czwartek, 19 marca 2020, 01:41

Do "jrli". Piszesz, że warto trzymać z USA :-) To dla USA warto trzymać z Polską. Trump powiedział, że Polska to dobry przyjaciel bo dobrze płaci... Cóż jest wart przyjaciel za pieniądze ?

jrli
wtorek, 17 marca 2020, 09:55

Kolejny dowód że warto trzymać z USA a nie Niemcami/Francją. Ci ostatni tylko wyrażają ubolewanie a za plecami robią interesy na miliony. Tam gdzie mają swoje interesy nie istnieje już "Solidarność Europejska".

rob ercik
wtorek, 17 marca 2020, 17:00

Jrli, Jałta, Teheran, Poczdam

Xd
wtorek, 17 marca 2020, 16:49

A wydaje ci się że usa nie robi interesów z rosją i nawet tutaj to pisali nie na sputniku

Xd
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:59

No i kupcie sobie dodatkową paczkę chusteczek do wytarcia łez oczywiście te chusteczki będą wyprodukowane w jakiejś niemieckiej włoskiej czy innej firmie bo ten kraj "znafcuf" szczególnie rosyjskiej techniki własnej fabryki papieru toaletowego nie posiada

Nysa
wtorek, 17 marca 2020, 12:50

@Xd Nie wiem czy Rosjanie mają swoje własne fabryki papieru toaletowego ale jedno jest pewne: my własnych na pewno nie mamy . W ogóle prawie fabryk własnych nie mamy.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 17 marca 2020, 20:44

Wogóle nic nie mamy! A wszystko za wyjatkiem gazu i ropy jest tańsze! No i zarabiamy od was 2-razy więcej! Szok nie,a przecież nic nie mamy?

Xd
środa, 18 marca 2020, 22:10

Tradycyjnie nie podali w cnn wytycznych to co samemu można wymyśleć

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 19 marca 2020, 00:19

Dlaczego rosjanie nie chcą zaakceptować rzeczywistości. Tak cie boli prawda! A co tu jest wymyślonego? Średnia pensja w Polsce jest ponad dwa razy większa niż w rosji! Podobnie z pensją minimalną? Ceny spożywki,medykamentów itd...niższe! Jedynie gaz czy benzyna na stacjach benzynowych w rasiji jest tańsza! Polska od lat rozwija się w tempie 3-krotnie szybszym od matuszki! Budujemu kilka razy więcej dróg! Na inwestycje przeznaczamy rocznie setki mld.zł! Do tego nie trzeba cnn! Wystarczy pojechać i 40km od moskwy zobaczyć tę waszą potęgę! Albo jak ja 2-lata temu zobaczyć jak żyją ludzie nad Bajkałem! Polecam!

jazdy na maksa ciąg dalszy
środa, 18 marca 2020, 17:10

Czołowy "patriota" daje odpór sowieckim szpionom. A gdzie sztandarowa "matuszka rasija"?

Nysa
środa, 18 marca 2020, 13:01

Prawie nic nie mamy tylko olbrzymie zadłużenie ( licznik Balcerowicza ) . Jesteśmy tylko pracownikami najemnymi u obcych we własnym kraju. Polacy nie mają posiadać środków produkcji tylko być pracownikami i najlepiej na umowach śmieciowych u jakiegoś Niemca. Taka jest smutna prawda.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 19 marca 2020, 00:08

Zastanawiasz się czasami co piszesz? To pomyśl! Pracownicy najemni w swoim kraju ? To pisze ktoś kto podpisuje się my -jako polacy?

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:58

Nihil novi.Ciągnie swój do swojego.

Marek1
wtorek, 17 marca 2020, 00:09

Pecunia non olet. Podejrzewać RFN o wrogość do Rosji, to tak jakby twierdzić, że Putin to pacyfista ;))

Tweets Energetyka24