Saudyjczycy próbowali ograć Rosjan ws. redukcji wydobycia ropy

7 kwietnia 2020, 12:37
15433033635_f5715e6ede_c
Fot. Teo Romera / Flickr

Przyczyną trudności w negocjacjach dotyczących ograniczenia wydobycia ropy naftowej jest ultimatum, które Saudyjczycy mieli postawić Rosjanom - informuje Bloomberg.

Według źródeł agencji strony porozumiały się, że wydobycie powinno zostać zmniejszone o 10 mln baryłek dziennie. Kością niezgody jest jednak kwestia szczegółowego rozdziału ograniczeń pomiędzy konkretne kraje. 

Arabia Saudyjska zaproponowała, że jej produkcja zostanie zmniejszona o 3 mln b/d w porównaniu do obecnego poziomu. W przypadku Rosji, Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich miałoby to być 1,5 mln b/d. 

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują Rosjanie, którzy nie byli w stanie zwiększyć swojej produkcji do podobnego poziomu, jak Rijad i obawiają się utraty rynków. W związku z tym Moskwa domaga się, aby punktem odniesienia dla redukcji nie było obecne wydobycie, ale średnia z całego kwartału. Z informacji Bloomberga wynika, że opisane powyżej różnice nie zostały dotychczas przezwyciężone. 

Niejasną pozostaje postawa Stanów Zjednoczonych, ponieważ Donald Trump nie wykluczył żadnego scenariusza w wykonaniu supermocarstwa - ani ograniczenia produkcji, ani jej utrzymania.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
szach mat w jednym ruchu
środa, 8 kwietnia 2020, 09:26

Nie mają szans! Jedyny ktøry od od lat ogrywa rosjan. To putin ale to geniusz.....?

po trzecie sankcje
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:58

Przed wygaśnięciem porozumienia FR wydobywała blisko 100% swoich mocy produkcyjnych, a AS góra 80%. Opieranie się na jakichś tam średnich jest bardzo korzystne dla FR, bo sankcjonuje niskie wykorzystanie mocy wydobywczych przez AS. Z kolei redukcje nawet duże ale liczone od dnia dzisiejszego preferują AS, bo dzisiaj wydobywają prawie 100% swoich mocy produkcyjnych. Czas działa na korzyść AS.

zdegustowany poziomem
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:44

"Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują Rosjanie, którzy nie byli w stanie zwiększyć swojej produkcji do podobnego poziomu, jak Rijad i obawiają się utraty rynków. " przecież to wierutna ....... to Rosjanie zarzucili rynek ropą doprowadzając do tej sytuacji .... Naprawdę mamy dostęp do internetu i tam piszą zgoła coś innego ...

zdegustowany komentarzem
środa, 8 kwietnia 2020, 14:16

Rynek ropą zalała Arabia Saudyjska. To ich wzrost produkcji jest większy i to oni po prostu wydobywają więcej. Dlatego bardziej opłaca im się przyjąć za punkt odniesienia obecny moment, niż średnią kwartalną. Rosjanie także zwiększyli swoje wydobycie, ale nie byli w stanie przeskoczyć tutaj Saudów - i niezależnie o retorycznej gimnastyki to się nie zmieni.

Tweets Energetyka24