Sasin: Gazprom to trudny partner, ale Polska nie będzie już szantażowana

15 czerwca 2020, 13:39
840_472_matched__q7hhur_de956744ca61474aacd3c60bd43f4a55
Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Gazprom to jest trudny partner, ale Polska nie będzie już szantażowana, sami decydujemy, od kogo kupić surowce energetyczne - powiedział wicepremier Jacek Sasin komentując aneks zawarty między PGNiG a rosyjską spółką.

Jak poinformowało PGNiG, 5 czerwca podpisano aneks do kontraktu jamalskiego, na mocy którego Gazprom dostarcza gaz do Polski. W dokumencie znalazła się nowa formuła cenowa, wskazana przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie oraz termin zwrotu nadpłaty dla polskiej spółki.

Informację tę skomentował na konferencji prasowej wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. „Ten wyrok, który został wydany kilka tygodni temu, ma dziś swoją praktyczną kontynuację. Razem z prezesem Kwiecińskim zapowiadaliśmy, że będzie to okres dochodzenia, egzekwowania wyroku od Gazpromu. Dziś możemy powiedzieć, że do tego egzekwowania doszło” - stwierdził.

„W praktyce oznacza to, że nie tylko PGNiG będzie płacić mniej za gaz z Rosji, ale oznacza to również, że będziemy oczekiwać zwrotu nadpłaconych sum, to są niebagatelne kwoty” - dodał.

"Partner rosyjski Gazprom to jest trudny partner. Pokazywał, że rynkowe zasady rozliczania nie zawsze były stosowane (…). To jest sukces na dziś, to jest sukces na przyszłość, to pokazuje, że Polska może być krajem bezpiecznym energetycznie, który nie będzie szantażowany. Dziś sami decydujemy, od kogo kupujemy surowce energetyczne” - powiedział minister Sasin.

Głos zabrał też szef PGNiG Jerzy Kwieciński. Prezes polskiego gazowego giganta zaznaczył, że nawet po wydaniu wyroku przez Trybunał jego spółka napotkała pewne trudności w kontaktach z Rosjanami. „Nasze relacje z Gazpromem po paru zaburzeniach przeszły na normalny tryb rozliczania się w nowej formule, gaz bez żadnych przeszkód płynie do Polski ze wschodu. W naszym imporcie gaz rosyjski stanowi 62%” - powiedział.

„Nasza zagraniczna polityka gospodarcza jest coraz bardziej skuteczna (…), to przekłada się na efekty gospodarcze w Polsce. To, co wydawało się wręcz niemożliwe w tej chwili się dzieje” - podkreślił prezes PGNiG.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
dajcie to
wtorek, 16 czerwca 2020, 20:15

sami decydujemy, od kogo kupić surowce energetyczne - o tym akurat decyduje ambasador usa w polsce.

Auslander
wtorek, 16 czerwca 2020, 14:52

Panowie czas na atom bo przepłacając za energię nie można tanio produkować. Przykład Chin jest dobrym przykładem. Cieszy to że możemy obecnie wybierać dostawców gazu dla naszego przemysłu . A co do atomu to proszę otworzyć mapę i zobaczyć ile krajów woku polski ma elektrownie atomowe. Nawet taka super eko Szwecja ma atom.

Fera
wtorek, 16 czerwca 2020, 09:31

Chciałbym z tego artykułu wyciągnąć wnioski w mojej sprawie. Samochód , który służył mi dobrze uległ wypadkowi został wyceniony według pewnej reguły cenowej . Rozumiem, że mogę wnosic o dopłatę poniewaz reguła cenowa jaką zastosowała firma ubezpieczeniowa moim skromnym zdaniem jest niepoprawna.

Pb
wtorek, 16 czerwca 2020, 23:18

Tak, jeśli jak w przypadku PGNIG uzyskasz stosowny wyrok sądowy. PGNiG wygrało proces arbitrażowy w Sztokholmie w tej sprawie.

rzeszow
wtorek, 16 czerwca 2020, 05:31

Polska wkrótce będzie mogła całkowicie porzucić dostawy gazu z Rosji. jest ok....wolny. kraj...kupuj pan gaz gdzie chce ale przez 30 lat gazprom dostarczal polsce gaz i sie wywiazywal z umowy...porzyjemy. zobaczymy....ile zaoszczedzi. ,,polski gospodasz,,,,bo ceny usa nikt nie podal

Gregor
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 21:45

Ja nie wierzę w to ze firma kierowana przez KGB odda chociaż jednego dolara i to zwlaszcza dla Polski. Prędzej wywołają wojnę .

Pamiętliwy
środa, 17 czerwca 2020, 11:03

Wywolać wojne żeby nie zapłacić 1,5 mld dolarów? Takie coś mógł napisać tylko rosjanin.....

Realista
wtorek, 16 czerwca 2020, 20:44

No to się zdziwisz...

Tweets Energetyka24