Rzeczpospolita: Walka ze smogiem w Polsce jest nieskuteczna

16 stycznia 2019, 15:39
stop smog
Fot.: KPRM

„Choć uchwały antysmogowe ma już dziewięć województw, istnieją one głównie na papierze. Jedynym miejscem, gdzie działają, jest Kraków” – informuje Rzeczpospolita. 

Dziennik zwraca uwagę, że choć uchwały antysmogowe posiada dziewięć polskich województw, to w większości „pozostają one na papierze”. Przyczyną jest dopuszczenie przez prawo użytkowania paliw stałych – węgla i drewna – oraz trwający zazwyczaj 10 lat okres wdrażania w życie.

Ponadto tempo wymiany pieców jest „ślimacze”. „W wielu gminach wymieniono po jednym piecu. Tak było m.in. w 2017 r. w Rabce-Zdroju, Babicach czy Gnojniku” – czytamy w Rzeczpospolitej. Nie lepiej jest też w Warszawie, gdzie wymieniono zaledwie kilkaset kotłów.

Wyjątkiem jest jedynie Kraków, gdzie lokalny program wymiany pieców wdrażany jest od wielu lat i tylko w 2017 roku wymieniono ponad 6 tys. piece. Ponadto od września br. w życie wejdzie całkowity zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów.

Rzeczpospolita zwraca również uwagę na niską świadomość społeczną dotyczącą konieczności wymiany tzw. kopciuchów oraz na skomplikowaną procedurę składania wniosku do rządowego programu Czyste Powietrze, co zmniejsza jego popularność.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
MacGawer
czwartek, 17 stycznia 2019, 22:34

Uchwały w Krakowie działają? Przecież tam zlikwidowano 20 tys piecy, zostało ok. 2 tys niedobitków. Ale powietrze wcale się nie poprawiło, spadek zanieczyszczeń jest minimalny. W ubiegłym roku przekroczono normy emisji PM10, PM2.5 oraz NOx i nic nie wskazuje na to, że po likwidacji paliw stałych coś się zmieni. W tej chwili zamiast przyznać się do porażki oskarżają okoliczne gminy o podtruwanie. A na smog generowany przez samochody nie mają żadnego pomysłu poza nowymi polewaczkami (mają ograniczyć wtórną emisję pyłów). Mogę się założyć o sakiewkę złota, że po zlikwidowaniu paliw stałych w Krakowie i okolicach ciągle będzie przekroczony docelowy poziom PM2.5 oraz NOx. PM10 może czasami zmieścić się w normie gdyż jest mocniej związany z pogodą, podobnie jak ozon którego emisja w Krakowie... rośnie.

Reklama
Tweets Energetyka24