Rosyjski rząd chce przestawić Nord Stream 2 na przesył wodoru

30 lipca 2020, 13:12
550_800_crop__p0adm9_6378ce748eb8df1387fc76330ff8bab3
Fot. Dmitry Dzhus / Flickr

Rosyjski rząd podjął nagłe działania, by państwowe spółki energetyczne szybko zwiększyły swoje moce produkcyjne w przemyśle wodorowym i rozważyły przestawienie gazociągu Nord Stream 2 na przesył syngazu, czyli mieszaniny wodoru i tlenku węgla.

Jak podaje portal Clean Energy Wire, powołując się na artykuły z mediów niemieckich i rosyjskich (m. in. Z Handelsblatt), spółki Gazprom i Rosatom dostały instrukcje od ministerstwa energetyki Federacji Rosyjskiej, by do roku 2024 wybudowały duże moce produkcyjne w przemyśle wodorowym.

Ma to być reakcja na europejskie plany włączenia mocy wytwórczych w zakresie wodoru do programu transformacji energetycznej.

Wraz ze zwiększeniem potencjału wytwórczego zmianie ma ulec także sposób wykorzystania infrastruktury przesyłowej. Zdaniem CLEW Rosja chce przestawić budowany gazociąg Nord Stream 2 na przesył syngazu, czyli mieszaniny tlenku węgla i wodoru. Rosjanie obawiają się bowiem, że wskutek transformacji w kierunku energetyki wodorowej, zapotrzebowanie na gaz ziemny spadnie i połączenie to będzie stało puste. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24