Rosyjski minister: wydobycie ropy i gazu będzie niższe od planowanego

3 września 2020, 14:49
RCKULaTApduRBF5B9VrYySZgjSlXzumd
Fot. www.kremlin.ru

Spodziewamy się, że wydobycie gazu w 2020 r. będzie niższe o ok. 10% w stosunku do roku ubiegłego - poinformował rosyjski minister energetyki.

Minister Nowak stwierdził, że rosyjski sektor gazowy nie jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ inne kraje również zmagają się z konsekwencjami pandemii, która znacząco obniżyła globalny popyt na paliwa. 

„W tym roku nastąpi spadek wydobycia gazu o około 10% w porównaniu z 2019 r. Jest to oczywiście znacząca wielkość, wpływająca na ogólną sytuację branży” - mówił Nowak.

Podobnie wygląda sytuacja w przemyśle naftowym. W ujęciu rocznym rosyjscy politycy spodziewają się, że wydobycie ropy wyniesie ok. 510 mln ton - czyli 10% mniej, niż zakładano.

„Widać wyraźnie, że tegoroczna produkcja będzie mniejsza niż w 2019 r. Według naszych szacunków w okresie maj-czerwiec mamy spadek o 19% w stosunku do planów. Biorąc pod uwagę, że wydobycie stopniowo rośnie, to w okresie sierpień - grudzień współczynnik wyniesie -13,8%. W skali całego roku spodziewamy się redukcji na poziomie ok. 10%” - wyjaśnił minister.

W tym kontekście warto wspomnieć, że Rosja zwiększyła w lipcu eksport ropy do Chin o 30,1% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. FR stała się dzięki temu największym dostawcą "czarnego złota" do Państwa Środka. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kwietnia bieżącego roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Buczacza
niedziela, 6 września 2020, 14:36

W ciągu roku dwóch wysoko postawionych urzędników w rosji wypowiedziało się na temat sytuacji ekonomicznej w rosji. A mianowicie rzecznik kremla i były już prezes tamtejszego gusu.Jeden publicznie powiedział że większości Rosjan w obecnej chwili nie stać na odwiedzenie rodziny. Drugi z kolei przyznały że większości rosjan nie stać na nowe buty.

Brunoxp
piątek, 4 września 2020, 12:21

dołożyć trzeba do tego wpompowane miliardy w Nord Stream2, który pewnie nigdy nie będzie ukończony. Swoją drogą to był piękny plan- wpuścić ruskich w tak drogą inwestycje a na ukończeniu ją zablokować.

Alosza
czwartek, 3 września 2020, 18:51

Spadek o ok.10procent według ich. Plus zmiana cen in minus. Równa się katastrofa w budżecie! Jakoś mi ich nie szkoda.

HeHe
czwartek, 3 września 2020, 23:38

O tej "katastrofie" w rosyjskim budżecie słyszymy od wielu, wielu lat i to dziwnym zbiegiem okoliczności ciągle od tych co im ruskich nie szkoda :)

Rafi373
piątek, 4 września 2020, 04:07

Właśnie dlatego, tj. z powodu cyklicznych kryzysów budżetowych wywołanych krachem w dominującej branży, kraje takie jak Rosja MUSZĄ POSIADAĆ zabezpieczenie w postaci funduszy rezerwowych, do których sięgają w trudnych czasach. Państwa o nowoczesnej strukturze gospodarki takich "poduszek" mieć nie muszą. Wystarczy, że zaciągną dług, którego obsługa jest dla nich o wiele tańsza, niż dla takiej Rosji ; ) Czaisz? Przy tej, prymitywnej strukturze gospodarki, państwo rosyjskie MUSI odkładać pieniądze dla zabezpieczenia na.czarną godzinę, zamiast poprawiać byt obywateli. A ci, jak to w Rosji, poza Moskwą klepią biedę.

Buczacza
piątek, 4 września 2020, 13:37

Nawet w Moskwie większość już dzisiaj klepie bidę! Od 2014 r stopa życiowa spadła o ok 40procent. W raz z tym dochody,ale ceny wzrosły o ponad 50 procent! Rosjanom dzisiaj żyje się gorzej niż w zsrr. A na współczesne czasy mówią beznadzieja!

HeHe
sobota, 5 września 2020, 14:06

Jaasne :) "od 2014 stopa życiowa wraz (nie w raz) z tym dochody spadły o ok. 40% a ceny wzrosły o ponad 50%". Od 2014 to ja w Rosji byłem 3 razy i to nie tylko w Moskwie czy St. Petersburgu ale w Murmańsku i na północy europejskiej części Rosji oraz na południu europejskiej części Rosji (m. in. w Groznym) i ani spadku stopy życiowej czy dochodów nie widać, ani specjalnych zmian w cenach a w 2019 rekordowa ilość tzw. "nowych ruskich" urlopowała się w Turcji i Egipcie. Co nie znaczy, że nie było ich jak zwykle w Tajlandii, Malezji czy południowej Europie. Oczywiście nie znaczy to, że brak tam biedy czy niedostatku (jak zresztą prawie wszędzie) ale bzdury jakie wypisujesz łykną ci którzy nigdy tam nie byli :)

wed
piątek, 4 września 2020, 19:35

Zgodnie z oficjalnymi danymi rosyjskich urzędów średnia emerytura w Rosji wynosi 744 zł (dla porównania w Polsce to 2236 zł). Planowane w Rosji na najbliższą dekadę podwyżki tych głodowych emerytów mają wynieść 1 dolara ... w skali roku. Na zdrowie.

Tweets Energetyka24