Rosja: Nord Stream 2 może pomóc w walce z globalnym ociepleniem

27 lutego 2019, 12:38
tmppxm9j_yr.jpg.960x0_q90_crop_upscale
Fot. www.nord-stream2.com

Gazociąg Nord Stream 2 może pomóc w walce z globalnym ociepleniem - zakomunikowało rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ekologii.

„Realizacja projektu Nord Stream 2 zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do UE i przyczyni się do osiągnięcia celów związanych ze zmianami klimatu” - głosi cytowany przez rosyjskie media komunikat. Został on opublikowany po spotkaniu ministra Dmitrija Kobyłkina z Matthiasem Warningiem, byłym agentem Stasi, a dziś szefem spółki Nord Stream 2 AG.

Rosjanie wykazują również troskę o europejską przyrodę. W komunikacie możemy przeczytać, że w obliczu spadającej produkcji gazu w UE, jako konieczne jawi się zapewnienie „niedrogich i przyjaznych dla środowiska” dostaw surowca. Oczywiście rosyjskiego, oczywiście za pomocą Nord Stream 2. Niestety, równocześnie zarówno inwestorzy, jak i politycy pozostają głusi na głosy ekologów, alarmujące o potencjalnie szkodliwym wpływie magistrali na ekosystem Morza Bałtyckiego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
czwartek, 28 lutego 2019, 14:38

Gaz ziemny to głównie metan (90%) plus trochę propanu. Reakcja spalania metanu to: CH4+2O2C02+2H20. H2O - to wzór chemiczny wody, reakcja spalania propanu jest podobna. Reakcja spalania węgla to: C+O2CO2. Czyli jednoznacznie ci co chodzili do szkoły i nie spali na lekcjach chemi jak kol. Rafał muszą się zgodzić z twierdzeniami rosjan. Dodatkowo kotły energetyczne opalane gazem mają zdecydowanie większą sprawność cieplną niż te opalane węglem. To dodatkowo zmniejsza emisję CO2 w procesie produkcji energii elektrycznej ze spalania gazu ziemnego.

Naiwny
środa, 27 lutego 2019, 23:37

Rafałku przypomnij sobie równanie utleniania (spalania) gazu ziemnego (90% to metan). Chemia z 8 klasy podstawówki. Ale mogę podpowiedzieć. Produkty spalania metanu to CO2 i H2O (woda). Dlatego przy spalaniu metanu (gazu ziemnego) wydziela się o około 40% mniej CO2 niż przy spalaniu węgla. Podczas spalania gazu ziemnego nie wydzielają: się dwutlenek siarki, sadza, popiół, żużel i pyły które zanieczyszczają środowisko przy spalaniu węgla. Dlatego właśnie cywilizowane kraje tak kochają ten paskudny ruski gaz. Rosjanie mówiąc to co mówią o swoim gazie akurat wyjątkowo mają 100% racji.

Rafał
środa, 27 lutego 2019, 17:38

A na głosy, że gaz emituje bardzo dużo CO₂ głusi są nie tylko inwestorzy.

Tweets Energetyka24