Rosja może pomóc Turcji w zagospodarowaniu nowych złóż gazu

26 sierpnia 2020, 15:30
LpXlGDfACThdhsszTUXqiqrZIzkLvO4E
Fot. www.kremlin.ru

Po odkryciu ogromnych złóż gazu ziemnego Turcja nadal jest otwarta na współpracę z Rosją oraz Iranem - poinformował Berat Albayrak, minister finansów.

W wywiadzie telewizyjnym minister oświadczył, że Turcja od lat współpracuje z Moskwą i Teheranem. Jego zdaniem „nowy okres” w historii tureckiej polityki energetycznej może zaowocować rozszerzeniem kooperacji z w/w krajami. Ponadto, zdaniem Albayraka, odkrycie nowych złóż może również pomóc zmniejszyć cenę importowanego surowca nawet o 30%. 

Szacunkowa wartość pokładów "błękitnego paliwa" odkrytych niedawno na Morzu Czarnym to według tureckich władz ok. 65 miliardów dolarów. Ich zasobność wynosi ok. 800 mld m3. Źródła Reutersa twierdzą, że potencjalnie wystarczy to na zaspokojenie gazowych potrzeb kraju przez… dwie dekady. Oczywiście przy spełnieniu kilku niełatwych warunków, ponieważ rozpoczęcie komercyjnego wydobycia może zająć 7-10 lat i pochłonąć 2-3 miliardy dolarów.

Niemniej, dla takiego kraju jak Turcja, niemal w stu procentach uzależnionego od importu surowca, opisywane powyżej odkrycie stanowi prawdziwy kamień milowy. Jak podaje Reuters, tylko w ubiegłym roku import „błękitnego paliwa” nad Bosfor kosztował Ankarę 41 miliardów dolarów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
piątek, 28 sierpnia 2020, 03:39

Koszty rozpoczęcia wydobycia są chyba o rząd wielkości większe. No i oczywiście Turcja potrzebuje do tego partnera gdyż sama nie ma takich kompetencji. A wobec konfliktu o Cypr i inne wyspy greckie nie ma co liczyć na partnerów z UE czy USA.

rosja to stan umysłu
czwartek, 27 sierpnia 2020, 08:55

Onuce mają wiele wspólnego z dzisiejszą Turcją. Legendarna demokracja, wolność i swoboda! Legendarna gospodarka księżycowa i ekonomia. A także represje oraz upodobanie do ludobójstwa. O propagandzie nie wspominając. Doświadczamy tego na tym forum codziennie. Wracając do gazu. Mało kto na świecie opanował sztukę budowania gazociągów tak jak kartoszki. Bo czy nie jest sztuką zbudowanie nikomu nie potrzebnego gazociągu,który na dodatek stoi pusty? Gazociągu który kosztował mld eu? Turcy wszystko przed wami.

Nysa
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:12

Demokracja nigdzie nie istnieje. Rządzą ci , którzy mają pieniądze. "Money speaks" jak mawiają Anglicy. Wolności też nie ma. Czy pracownik najemny jest człowiekiem wolnym ?

Tweets Energetyka24