Rosja i Ukraina rozpoczęły negocjacje ws. rozwiązania umów gazowych

27 marca 2018, 15:59
1200_650_matched__p0yh20_36346ef800f23be5be56737105dd2ff7
Fot. Gazprom.ru

Gazprom i Naftogaz rozpoczęły negocjacje ws. wypowiedzenia umów na dostawy i tranzyt gazu - poinformował Aleksander Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiej spółki.

„Tak, rzeczywiście w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie Gazpromu i Naftogazu. Rozpoczęto proces negocjacyjny w ramach procedury rozwiązywania umów dotyczących dostaw i tranzytu gazu” - powiedział Miedwiediew w rozmowie z agencją TASS. Dodał, że reprezentowana przez niego spółka nie składa broni w walce o rewizję werdyktu Trybunału Arbitrażowego.

Kilka tygodni temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał orzeczenie w sprawie pomiędzy Naftogazem a Gazpromem. Nakazał on Rosjanom m.in. zapłatę 4,6 mld dolarów odszkodowania z powodu nie wypełnienia zapisów kontraktu z 2009 r., dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy i Turcji. Kwota została pomniejszona o dług Naftogazu wobec Rosjan (związany z wcześniejszym orzeczeniem Trybunału i wynoszący ok. 2 mld dolarów). W odpowiedzi na ten werdykt, Rosjanie zakomunikowali, że zrywają gazową współpracę z Kijowem i wstrzymali dostawy surowca na Ukrainę - próbując podważyć tranzytową wiarygodność naszego wschodniego sąsiada.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Marek1
wtorek, 27 marca 2018, 19:35

Gazprom dostał z Kremla prikaz gry vabanqe z Ukrainą. Analitycy zachodni są jednak zgodni, ze Gazprom obecnie NIE ma szans na utrzymanie poziomu dostaw gazu do UE bez tranzytu przez Ukrainę. A zmniejszenie eksportu gazu to zmniejszenie dopływu kasy do budżetu. Kremlowscy czynownicy to wiedzą, ale wiedzą też, że Kijów też o tym już wie, więc pozostaje im tylko wierzyć, że uda się jakoś to wszystko odkręcić.

Tweets Energetyka24