Rosnieft przechodzi na rozliczenia w euro zamiast dolarów

27 sierpnia 2019, 15:18
dolary euro
Fot.: Pexels

Rosyjski koncern wydobywczy rozpoczął proces przechodzenia na rozliczenia w euro z odbiorcami ropy naftowej - informuje Reuters. Przyczyną może być chęć uniknięcia sankcji.

W nowych umowach z odbiorcami rosyjskiej ropy Rosnieft zastrzega rozliczenia w europejskiej walucie zamiast amerykańskich dolarów - donosi agencja Reutersa. Kursem odniesienia ma być kurs publikowany przez Bloomberg.

Przyczyną zmiany może być próba uniknięcia amerykańskich sankcji. Informacje o wszystkich transakcjach bezgotówkowych zawieranych w USD posiadają Stany Zjednoczone. To może ułatwiać namierzenie objętych sankcjami transakcji, czego uniknąć chce Rosnieft.

Decyzja rosyjskiej spółki znajduje uzasadnienie również z uwagi na kierunki eksportu ropy naftowej. Odbiorcami ok. 2/3 surowca rosyjskiego są kraje europejskie, jak informuje Rzeczpospolita.

Z rozliczeń w USD w 2016 roku zrezygnował na rzecz EUR Iran.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Urko
środa, 28 sierpnia 2019, 04:56

Jak ostatnim razem jeden taki próbował sprzedawać "swoją" ropę za euro, to go oskarżyli, że potajemnie buduje broń masowej zagłady. Coś mi się wydaje, że dni Rosnieftu są już policzone...

Kiks
wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:53

To tylko kwestia dogadania się UE z USA.

Komentator
czwartek, 29 sierpnia 2019, 12:17

A co ma do tego USA? Putin chce euro, to trzeba będzie płacić w euro, lub zrezygnować z zakupów.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 30 sierpnia 2019, 14:04

To już teraz wiesz dlaczego Polska rezygnuje z zakupów na wschodzie!!

Tweets Energetyka24