Putin na ślubie szefowej austriackiej dyplomacji. Szansa na towarzyskie rozmowy o Nord Stream 2

16 sierpnia 2018, 16:35
550_800_crop__p1bdip_022f5eda4a01a0780cd0c580a779d09d
Fot. www.kremlin.ru

Władimir Putin wybiera się na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Dla prezydenta Rosji będzie to przystanek w drodze do Berlina, gdzie czeka na niego kanclerz Angela Merkel. Wbrew romantycznym okolicznościom, wizyta w Austrii będzie okazją do istotnych politycznych rozmów, dotyczących m.in. sytuacji wokół gazociągu Nord Stream 2.

Karin Keissl to prawniczka, nauczyciel akademicki i specjalistka z zakresu polityki energetycznej. Bada też sytuację na Bliskim Wschodzie. Od 2017 roku piastuje urząd ministra spraw zagranicznych Austrii. Już w tę sobotę Keissl wyjdzie za swego długoletniego partnera Wolfganga Mailingera. Na ceremonii zaślubin, zorganizowanej w znanej z winnic Styrii, pojawić ma się sam Władimir Putin.

Prezydent Rosji ostatni raz odwiedził Austrię w czerwcu. Wtedy też Keissl zaprosiła go na swoje wesele. Teraz, dzięki tej sprzyjającej okazji, zahaczy o ten kraj w drodze do Berlina, gdzie spotkać się ma z kanclerz Angelą Merkel.

Wydarzenie to będzie dla Putina szansą na poufne i nieformalne rozmowy z najważniejszymi politykami Austrii – na weselu pojawić ma się sam kanclerz Sebastian Kurz, a także wicenkanclerz Strache oraz prezydent Alexander Van der Bellen. Tymczasem, tematów do rozmów rosyjsko-austriackich nie brakuje.

Jednym z kluczowych dla gospodarza Kremla tematów jest kwestia gazociągu Nord Stream 2. Projekt ten – wobec braku odpowiedzi strony duńskiej co do możliwości położenia rur na wodach terytorialnych Danii – wpadł w pewien impas. Wyjściem z sytuacji ma być alternatywna trasa NS2. Wniosek w sprawie jej zatwierdzenia został już złożony.

Dodatkowym tematem mogą być też wymiany aktywów między austriackim OMV i rosyjskim Gazpromem.

W czerwcu 2018 roku na zacieśniające się relacje energetyczne między Austrią i Rosją uwagę zwrócił redaktor naczelny Energetyka24 Jakub Kajmowicz. „Koncern OMV oraz Gazprom podpisały umowę, na mocy której rosyjski gaz będzie płynął nad Dunaj przez kolejne 22 lata. W obliczu rosyjskiej okupacji Krymu, wojny na wschodzie Ukrainy oraz praktyk monopolistycznych, których dopuszczali się Rosjanie wobec państw członkowskich UE, zarówno długość kontraktu, jak i towarzysząca mu otoczka polityczna mogą budzić już nie tyle zdumienie (bo część europejskich elit przyzwyczaiła nas do swojej hipokryzji), co raczej niesmak i obawy” – pisał. Całość analizy dostępna jest tutaj.

Warto jeszcze dobitniej podkreślić fakt, że tuż po wizycie w Austrii Władimir Putin uda się na spotkanie z Angelą Merkel. Można z dużą dozą pewności założyć, że rozmowy z niemiecką kanclerz również będą ogniskować się na kwestii gazociągu Nord Stream 2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
piątek, 17 sierpnia 2018, 21:50

Nie wszystko jest takie różowe dla młodej pary. Część ugrupowań politycznych Austrii już zażądała demisji Pani Minister. Rozpętała się też dyskusja na temat pokrycia części kosztów (ochrona) wizyty Putina na prywatnej imprezie z kasy państwa austyjackiego. Niemniej sam pomysł zaproszenia Putina i jego zgoda jest genialny. Tylko pozazdrościć dyplomacji Austrii i Rosji oraz piarowcą Putina. Wszystkiego najlepszego dla Młodej Pary:)

Tweets Energetyka24