Premier Danii: Możemy opóźnić budowę Nord Stream 2

13 kwietnia 2018, 10:01
34617659192_9ec4880abb_z
Fot. The White House / Flickr

Duński premier Lars Løkke Rasmussen powiedział, że jego kraj nie może wprawdzie zapobiec budowie Nord Stream 2, ale może opóźnić jego realizację.

„Nie mamy możliwości prawnych, aby uniemożliwić realizację tego projektu, ale mamy możliwość spowolnienia go, ponieważ możemy zapobiec układaniu rury w pobliżu Bornholmu”.

Rasmussen zauważył, że wskazaną byłaby sytuacja, w której negocjacje z Rosją dotyczące powstania magistrali, prowadzone byłyby przez Komisję Europejską, a nie poszczególne państwa członkowskie.

Premier podkreślił, że jego kraj nie podjął jeszcze decyzji, czy skorzysta z możliwości w zakresie zablokowania biegu gazociągu przez wody terytorialne Danii. Przyjęte jakiś czas temu regulacje pozwalają na taki ruch ze względu na uwarunkowania związane z bezpieczeństwem lub polityką zagraniczną.

Analitycy zauważają, że dla stosunkowo niewielkiego kraju jest to jeden z najpoważniejszych „problemów” w zakresie polityki zagranicznej od zakończenia zimnej wojny.

Duński rząd jest naciskany przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską oraz Rosji i wspierających ją państw. „Znajdują się pod ogromną presją ze wszystkich stron” - mówił agencji Reutera anonimowy urzędnik UE. Spodziewano się, że Kopenhaga ogłosi swoją decyzję na wiosnę, ale termin ten został odroczony z powodu „badania wpływu na bezpieczeństwo”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
mefis58
czwartek, 19 kwietnia 2018, 18:27

Tak się panu, panie Rasmussen tylko wydaje, chociaż... jest w tym trochę racji. Rosjanie twierdzą, że brak zgody Danii spowoduje opóźnienie wynoszące ..... trzy dni i nałożenie drogi o ....9 kilometrów !!! straszne, prawda ?

andys
niedziela, 15 kwietnia 2018, 00:44

\"Duński premier Lars Løkke Rasmussen powiedział, że jego kraj nie może wprawdzie zapobiec budowie Nord Stream 2, ale może opóźnić jego realizację.\" Kiedyś Duńczycy bedą potrzebowali gazu, wystapią do Rosjan, aby sprzedali im ją z przechodzacej obok rury. Rosjanie sprzedadza, ale za cene uwzgledniajaca obecnie ponoszone z powodu Danii straty.

mk1997
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 11:39

Skandynawowie w ogole, w tym Dunczycy, sa swiatowymi pionierami I liderami w przestawianiu gospodarki na zrodla odnawialne. ich zaleznosci od kopalnych zrodel energii wciaz maleje. Nie liczylbym na to, ze poprosza. A jezeli nawet poprosza, to bliskosc konkurencji z Morza Polnocnego sprawi, ze Rosjanie nie beda mogli sobie pozwolic na \'uwzglednienie obecnie ponoszonych z powodu Danii strat\' :)

Tweets Energetyka24