Porażka Rosjan. Media: Nord Stream 2 jednak w ryzach prawa UE

1 maja 2020, 00:03
Zrzut ekranu 2020-05-1 o 00.03.16

Według nieoficjalnych informacji niemiecka Federalna Agencja Sieci nie zezwoliła na wyłączenie gazociągu Nord Stream 2 spod rygorów prawa unijnego.

Jak podaje niemiecka gazeta Handelsblatt, Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA) odrzuciła wniosek spółki Nord Stream 2 AG o wyłączenie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 spod rygorów prawa unijnego. BNetzA stwierdziła, że połączenie to nie może skorzystać z ulgi, gdyż nie zostało jeszcze ukończone.

Decyzja ta jeszcze bardziej komplikuje - i tak dość trudną - sytuację podmiotów zaangażowanych w projekt Nord Stream 2. Gazociąg ten nie może zostać ukończony z uwagi na amerykańskie sankcje, a dotychczasowe próby wyłączenia go spod rygorów unijnego prawodawstwa spełzły na niczym.

W listopadzie ubiegłego roku w niemieckim Bundestagu próbowano obejść prawo unijne dotyczącego podbałtyckiego gazociągu poprzez usunięcie z tekstu ustawy wdrażającej rygory nowej dyrektywy gazowej (uderzającej w Nord Stream 2) zastrzeżenie czasowe, czyli warunek ukończenia gazociągu przed 23 maja 2019 roku. Niemiecki rząd tłumaczył, że nowa dyrektywa gazowa „uprzywilejowuje istniejącą infrastrukturę” - dlatego zaprojektowana zmiana ma rozciągnąć możliwość zastosowania wyłączenia również na przedsięwzięcia będące obecnie w trakcie realizacji. Poprawkę tę jednak odrzucono.

Odwołanie się do BNetzA celem uzyskania zwolnienia (przewidzianego w głosowanej w listopadzie ustawie) było ostatnią deską ratunku dla projektu. Jeśli informacje Handelsblatt potwierdzą się, Nord Stream 2 będzie podlegał rygorom znowelizowanej dyrektywy gazowej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 32
GB
poniedziałek, 4 maja 2020, 23:49

Akademik do teraz nie wszedł do Kaliningradu. Stoi na Bałtyku przed Bałtijskiem. Przybył 2 maja, kończy się 4 maja. Spekulacje są takie że pójdzie jednak do Kalimigradu, lub zatankuje i pójdzie do Sankt Petersburga, lub na budowę NS2.

jrli
poniedziałek, 4 maja 2020, 16:46

Ta decyzja dobitnie pokazuje jak źle Rosja oceniła możliwości swoich dawnych wasali i jak bardzo jej polityka była i jest błędna. Nie mogą już stosować szantażu zakręcania kurka, przegrali w arbitrażu z Ukrainą i poddali się w sprawie umowy na przesył gazu. Miliardy leżą zamrożone na dnie Bałtyku i rdzewieją. Państwa Europy Środkowej stawiają na niezależność, wychodzą z cienia i coraz sprawniej walczą o swoje prawa.

Po trzecie sankcje
poniedziałek, 4 maja 2020, 13:20

Ta porażka na NS2 choć dotkliwa blednie w świetle tego co dzieje się na rynku ropy. Rosjanie byli zmuszeni podpisać porozumienie ograniczające ich wydobycie z 12mln do 8,5mln baryłek dziennie. To jest zmiana zasad gry i długofalowo ogromny problem dla FR. Ilość ropy jaką mogą przeznaczyć na eksport spadła o kilkadziesiąt procent, bo sami dużo zużywają. Ofensywa wytwórców niskokosztowych jak AS i ZEA zmienia układ sił. Jesienią świat będzie inny, czego pierwsze oznaki już widać: FR zaczyna poszukiwać łagodzenia swojego wizerunku w relacjach międzynarodowych.

Szach mat w jednym ruchu
niedziela, 3 maja 2020, 15:25

Nie ulega kwestii, że to jest porażka. Tym bardziej, że dotyczy uwarunkowań prawnych. Na takim rynku jak Niemcy. A przecież wszyscy wiemy (no może za wyjątkiem inteligentnych inaczej)jaką rolę odgrywają Niemcy w planach kremla. Co ciekawe ta porażka to jedna z bardzo wielu jakie kreml musiał przełknąć ostatnio. I pewnie nie ostatnia w najbliższym czasie?

Po trzecie sankcje
poniedziałek, 4 maja 2020, 13:07

Najbliższa propagandowa porażka jest dzisiaj: Prezydent trąbi że BP wszedł w fazę realnej budowy.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 4 maja 2020, 15:13

Cieszę się, że mamy takie same zdanie.

po trzecie sankcje
wtorek, 5 maja 2020, 01:17

17.05.2020 kończy się kontrakt tranzytowy na Gazociągu Jamalskim. Każde kolejne rozwiązanie typu aukcja będzie mniej korzystne dla FR niż dotychczasowy kontrakt za który spółka tranzytowa zarabiała 23mln USD max. Jeśli FR nie zechce transportować przez PL to spółka traci 23mln, a FR za tranzyt bokiem zapłaci zapewne około 0,5mld USD.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 5 maja 2020, 14:26

Reasumując 23 mln piechotą nie chodzi. Z tym, że w ujęciu globalnym to żaden pieniądz. Tym bardziej wiedząc ile gazprom płaci innym. Pewnie pomysł był taki żeby podziękować Ukraińcom i nam mając w odwodzie NS2 ! Póki co nie ma odwodu. Zobaczymy osobiście widziałbym to na zasadzie. Kasa misiu kasa za przesył albo niech spadają.

po trzecie sankcje
środa, 6 maja 2020, 00:35

Wartość rynkowa takiej usługi transportowej przekracza to co płacą nam dotychczas. Co do liczb można się spierać, ale faktem jest to, że transportując ten gaz trzeba będzie ponosić mniej więcej rynkowe koszty, nawet jeśli ten gaz pójdzie inną drogą kolejna porażka FR.

Szach mat w jednym ruchu
środa, 6 maja 2020, 18:17

Jednym słowem to nie jest dobry okres dla Gazpromu. Nie będę ukrywał że specjalnie mnie to nie smuci.

Jan Paweł Drugi
piątek, 1 maja 2020, 15:29

Bardzo dobrze. Miejsce tej nacji jest poza zasięgiem naszego kraju czyli na Syberii.

GB
piątek, 1 maja 2020, 16:55

Sugeruję jednak wyspę Nową Ziemię. Nad nią sowieci zdetonowali najmocniejszą bombę termojądrową. To dobre miejsce do życia dla wszystkich Rosjan.

HeHe
sobota, 2 maja 2020, 14:28

Wszystkim Amerykanom jako dobre miejsce do życia zapewne zasugerowałbyś atol Bikini. Oba te narody z pewnością traktują twoje sugestie z dużą uwagą.

Davien
sobota, 2 maja 2020, 20:28

I jak widac Amerykanie posobe posprzatali a na Bikini wróciło normalne zycie:)

Tweets Energetyka24