Rosjanie oddali do eksploatacji pływającą elektrownię jądrową

5 lipca 2019, 12:01
omonosow
Fot.: Севмаш; Commons Wikimedia

Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow przeszła wszystkie testy i została oficjalnie oddana do eksploatacji – informuje stocznia AO Baltijskij Zawod. Elektrownia będzie eksploatowana na Arktyce.

Elektrownia pływająca Akademik Łomonosow składa się z dwóch bloków jądrowych KLT-40S o mocy 35 MW każdy. Jego budowa została rozpoczęta w 2015 roku na zamówienie rosyjskiej firmy Rosatom.

O zakończeniu pracy konstrukcyjnych Rosatom poinformował już w listopadzie 2018 roku. Dopiero w lipcu 2019 roku zakończone zostały jednak ostatnie prace, załadowano paliwo jądrowe i przeprowadzono wszystkie testy. AO Baltijskij Zawod poinformowało, że podpisane zostały dokumenty o przekazaniu Akademika Łomonosowa do eksploatacji.

Docelowo elektrownia ma przycumować w miejscowości Pewek na Czukotce i zastąpić miejscową siłownię jądrową. Planuje się, że rozpoczęcie produkcji prądu przez elektrownię ma nastąpić w 2019 roku, a osiągnięcie jej pełnej mocy w 2021 roku.

Budowa pływającej elektrowni jądrowej kosztowała ponad 2 mld PLN. Planuje się powstanie w przyszłości kolejnych jednostek tego typu. Akademik Łomonosow został oddany do eksploatacji z kilkuletnim opóźnieniem. Pierwotnie zakłądano, że nastąpi to w 2011 roku. Stępkę położono w 2007 roku, jednak już rok później Rosatom rozwiązał umowę ze stocznią z uwagi na opóźnienia w budowie.

Potencjalnie rozważa się ich wykorzystanie w projektach wydobywczych i wojskowych na Arktyce oraz do zasilania obszarów trudno dostępnych. Elektrownia może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepłej oraz do uzdatniania wody morskiej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 9 lipca 2019, 23:47

Poprawcie mnie czy mówimy o tym samym specnazie!!! Tym który przeprowadził spektakularne akcje związane z odbiciem zakładników!!! Mam na myśli pewny teatr w moskwie i pewną szkołę na kaukazie? Ten sam !!! No to faktycznie pełna profeska! W krajach cywilizowanych taka profeska by nie przeszła! Bo jeśli tak to w tym przypadku mogą być miliony ofiar??? W końcu to atom. Profesjonalizm specnazu stoi na podobnym poziomie co szczerość i uczciwość rosyjskich polityków.Ostatnio na pewnym tajemniczym okręcie podwodnym też coś się wydarzyło. Podobno sami najlepsi tam byli ! Pełna profeska co! To atom biorac pod uwagę typowy rosyjski bardach cieszę się ,że ten statek jest tak daleko?

koko
sobota, 6 lipca 2019, 10:40

Fajnie, tylko co będzie jak się spotka po drodze "Titanica"?

Niuniu
piątek, 5 lipca 2019, 17:12

Bardzo śmiałe rozwiązanie. Jeśli obniżą koszty i będą w stanie uruchomić "seryjną" produkcję to w regionach podbiegunowych i na małych odległych wyspach to będzie hit. Oczywiście przy okazji powstaje mnóstwo problemów w tym tych z bezpieczeństwem. Upilnowanie takiej elektrowni przed atakiem terorystycznym lub sabotażem może być bardzo trudne.

Dyzio
poniedziałek, 8 lipca 2019, 02:37

Biorąc pod uwagę, że Rosjanie mają jednostki Specnazu zajmujące się tylko ochroną obiektów atomowych Rosji to raczej współczuł bym terrorystom, którzy porwaliby się na Akademika Łomonosowa. Rosjanie potrafią być śmiertelni poważni, gdy trzeba.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 5 lipca 2019, 15:11

Tak się zastanawiam. Co będzie w przypadku sztormu! Znajac typowy rosyjski bardach?

anda
wtorek, 9 lipca 2019, 09:34

Jaki sztorm na morzach północnych - popatrz na zdjęcia satelitarne jak jest przygotowane stanowisko dla Łomonosowa w porcie. Atak terrorystyczny? a chciałbym widzieć takiego który przejdzie prze Syberię już nie mówiąc, że każda nowa "twarz" w takim miejscu od razu rzuca się w oczy i jest dokładnie sprawdzana przez odpowiednie służby.

Tweets Energetyka24