Orlen publikuje wyniki finansowe za drugi kwartał 2018 roku. „Rekordowe rezultaty pomimo trudnych warunków”

20 lipca 2018, 14:42
photo_2018-07-20_14-40-41
Fot. Energetyka24

PKN Orlen zaprezentował dziś wyniki finansowe za drugi kwartał 2018 roku. Spółka chwali się, że segment detaliczny osiągnął najwyższy w historii rezultat EBITDA wg LIFO na poziomie 677 mln złotych, przy jednoczesnym wzroście wolumenów sprzedaży o 5%.

Konferencję prasową na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych otworzył Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju. „Orlen uzyskał bardzo dobry rezultat pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej” – powiedział. „Głównym czynnikiem wpływającym na sytuację makroekonomiczną była drożejąca ropa naftowa” – zaznaczył Leszczyński. Jak informuje koncern, średnia cena ropy Brent wzrosła o prawie 50%.

W drugim kwartale 2018 roku Orlen osiągnął EBITDA wg LIFO na poziomie 2,1 mld złotych. Wolumeny sprzedaży wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o 2%. Z kolei w tym samym okresie przychody skoczyły o 16%.

„Obszar detalu przyzwyczaił nas do tego, że bije kolejne rekordy, teraz nie było inaczej” – powiedział Leszczyński, komentując wyniki segmentu detalicznego. Rezultat EBITDA wg LIFO osiągnął tam pułap 677 mln złotych, co jest najwyższym wynikiem w historii płockiego koncernu. Spółka zaznaczyła, że w drugim kwartale 2018 roku dynamicznie rozwijała sieć swoich stacji, która pod koniec tego okresu liczyła 2782 obiekty. „Wprowadziliśmy nowe paliwa, które spotkały się z uznaniem klientów. Rozwijamy także ofertę produktów pozapaliwowych” – dodał Leszczyński.

„Nie zapominamy o długofalowej budowie wartości PKN Orlen – rozpoczęliśmy program rozwoju petrochemii. W końcu czerwca ruszyła też najnowocześniejsza w Europie elektrownia gazowo-parowa w Płocku. Tym samym, PKN Orlen stał się piątą grupą energetyczną o mocy zainstalowanej 1,9 GW. Obecnie produkowana przez grupę energia elektryczna pozwala na zaspokojenie potrzeb 8 mln gospodarstw domowych” – dodał Leszczyński.

Podczas prezentacji omówiono też kwestię dostaw ropy dla Orlenu. „Konsekwentnie zwiększamy nasze bezpieczeństwo paliwowe. Odebraliśmy dostawę ropy z Iranu, podpisaliśmy umowę z Saudi Aramco” – poinformował Zbigniew Leszczyński.

Władze spółki zaznaczyły też, że planowane przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen przebiegać ma zgodnie z koncepcją zadeklarowaną w liście intencyjnym. Płocki koncern skupia się na teraz na due diligence Lotosu oraz na przygotowywaniu wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia. Trwają też prace nad analizami rynkowymi.

O szczegółach wyników opowiedział Wiesław Protasewicz, członek zarządu ds. finansowych. „W drugim kwartale 2018 roku osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe. Zysk netto za drugi kwartał wyniósł 1,73 mld zł, był wyższy o 20 mln zł. Zysk netto za pierwsze półrocze to 2,817 mld złotych. Jest to wynik niższy niż w pierwszym półroczu 2017 roku z uwagi na wyniki makroekonomiczne. W drugim kwartale bieżącego roku wypracowaliśmy 1,9 mld zł przepływów z działalności operacyjnej.

O sytuacji makroekonomicznej, w której przyszło działać Orlenowi, opowiedział Rafał Warpechowski, członek zarządu ds. planowania i sprawozdawczości. „W sytuacji makroekonomicznej najważniejszą zmianą, która przełożyła się na wszystko inne, jest cena ropy, o 24 dolary droższa niż w roku poprzednim. Jeśli nałożymy na to osłabienie złotówki, to ropa zdrożała w ciągu 3 miesięcy o 15%. Drożejąca ropa to wyższy koszt zużyć na własne potrzeby, to też większy wkład w petrochemię.” – powiedział.

Warpechowski przedstawił też statystyki dotyczące pracy stacji paliwowych Orlenu. Według spółki, w ciągu trzydziestu minut punkty te sprzedają 2200 kaw, 3000 hot dogów, 400 tys. litrów paliwa i obsługują 19 tys. klientów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Gort
piątek, 20 lipca 2018, 19:13

Gdy ceny światowe spadają to Orlen utrzymuje. Gdy rosną to te na orlenie jeszcze szybciej

Tweets Energetyka24