Orlen Lietuva przejął Mażeikiu Nafta Trading House

20 grudnia 2019, 15:33
840_472_matched__p2e68d_06cbd7ced9e3c4cfdae2cfdc6e05bf89
Fot. www.orlenlietuva.lt

Spółka Orlen Lietuva przejęła Mażeikiu Nafta Trading House - to podmiot działający, jako przedstawiciel handlowy rafinerii w krajach bałtyckich i na rynkach ościennych. Celem jest m.in. optymalizacja organizacyjna w Grupie Orlen.

Według litewskiej spółki z Grupy Orlen, przejęcie Mażeikiu Nafta Trading House wpłynie także na obniżenie kosztów operacyjnych w Grupie Orlen Lietuva i uprości strukturę właścicielską.

„Orlen Lietuva przejęła wszystkie prawa i obowiązki Mażeikiu Nafta Trading House, uzyskując bezpośrednią kontrolę nad spółkami zależnymi SIA Orlen Latvija na Łotwie oraz OU Orlen Eesti w Estonii, stając się właścicielem wszystkich udziałów w tych podmiotach” – podkreśliła m.in. Orlen Lietuva. 

Mażeikiu Nafta Trading House został powołany w kwietniu 2003 r., decyzją zarządu ówczesnej spółki Mażeikiu Nafta, zarządzającej rafinerią w litewskich Możejkach – obecnie Orlen Lietuva. Określono wtedy, że działalność utworzonego podmiotu będzie polegała na reprezentacji handlowej Mażeikiu Nafta, w tym jako dostawcy produktów litewskiej rafinerii klientom w krajach bałtyckich i na rynkach sąsiednich, także w Polsce. 

W 2006 r. PKN Orlen kupił za 1,49 mld dol. od rosyjskiego Jukosu 53,7 proc. akcji ówczesnej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, po czym na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dol. Następnie po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, koncern stał się właścicielem litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

Orlen Lietuva, w której 100 proc. udziałów ma PKN Orlen, jest największym litewskim przedsiębiorstwem, a jednocześnie największym tamtejszym eksporterem i podatnikiem. Rafineria w Możejkach, którą zarządza ta spółka, jest jedyną w krajach bałtyckich. (PAP) 

PAP - mini

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Wania
sobota, 21 grudnia 2019, 13:05

Rosja pluje sobie w brodę, że sprzedała tę rafinerię...

Szypliszek
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:42

Sprzedali, bo chcieli tam mieszac i wredzic nie ponoszac kosztow. Ale kto pod kim...

Tweets Energetyka24