Oracle zaostrza warunki współpracy z rosyjskimi firmami wydobywczymi

8 lutego 2018, 12:50
25884333143_6ec0cf343b_k
Fot. Open Grid Scheduler / Grid Engine / Flickr

Amerykańska firma Oracle, jeden z największych na świecie dostawców oprogramowania dla przemysłu naftowego i gazowego, zaostrzyła warunki współpracy z rosyjskimi podmiotami - informuje „Kommiersant” Jest to związane z przyjętymi w minionym roku sankcjami.

Obostrzenia obejmują dostawy, eksport i reeksport towarów, usług oraz technologii wspierających m.in. projekty poszukiwawcze lub wydobywcze, szczególnie na wodach morskich, czy w Arktyce. Spółka poinformowała w specjalnym liście, że wszelkie transakcje, zwłaszcza dotyczące projektów rozpoczętych 29 stycznia br. lub później będą musiały spełniać zaostrzone wymogi zawarte w amerykańskim prawie. Ponadto, jeśli będą w nie zaangażowane podmioty lub osoby, które zostały objęte sankcjami, to realizacja świadczeń może zostać całkowicie wstrzymana. Dotyczy to również przedłużania oraz modyfikacji istniejących już kontraktów.

Firma dołączyła do swojego listu wykaz 283 podmiotów, które podlegają sankcjom nałożonym przez Biały Dom. Znajdują się na niej m.in. takie spółki, jak Gazprom,, Rosnieft, Łukoil, czy Surgutnieftiegaz.

Ograniczenia wprowadzone przez Oracle mogą znacząco skomplikować proces cyfryzacji rosyjskiej branży wydobywczej, ponieważ jest ona uzależniona od rozwiązań dostarczanych, albo ze Stanów Zjednoczonych, albo z krajów, które z nimi współpracują. Może to doprowadzić do technologicznego zacofania tamtejszego sektora naftowo-gazowego oraz w efekcie zmniejszenia jego konkurencyjności.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
rob ercik
czwartek, 8 lutego 2018, 16:56

Na tym polega wlasnie wspolpraca z USA. Najpierw piekine historie o wolnym rynku i wspolpracy, potem powiazanie gospodarki z produktami amerykanskimi, a gdy wiatr zawieje z innej strony - sankcje ... Nawet u nas to juz jest zauwazalne - ustawa 447, czy reprymenda za nowelizacje IPN.

jrli
czwartek, 8 lutego 2018, 15:10

Jak te same ograniczenia dotkną banki to Rosja cofnie się do średniowiecza. Większość systemów opiera się o rozwiązania Oracla i nie da się ich łatwo a co najważniejsze tanio zastąpić.

Tweets Energetyka24