NYT: Rosja buduje geopolityczne wpływy swoim przemysłem jądrowym [KOMENTARZ]

23 marca 2020, 14:29
Zrzut ekranu 2020-03-23 o 14.28.10
Fot. www.rosatom.ru

Rosyjska państwowa spółka Rosatom inwestuje w elektrownie jądrowe na całym świecie, budując gospodarcze i geopolityczne wpływy Kremla - piszą dziennikarze The New York Timesa.

Odkąd do władzy w Rosji doszedł Władimir Putin, kraj ten sprzedał za granicę więcej technologii jądrowej niż USA, Francja, Chiny, Korea Południowa i Japonia razem wzięte, tworząc sieć lukratywnych kontraktów w Europie, Azji i Afryce, co pozwoliło spółce Rosatom zatrudnić ćwierć miliona pracowników - piszą dziennikarze NYT w artykule o rosyjskiej ekspansji jądrowej.

Według nich, rosyjska ekspansja jądrowa, która postępuje dynamicznie także w Europie, to tworzenie potężnego narzędzia geopolitycznego, które na lata uzależni poszczególne państwa (Węgry, Białoruś) od Kremla.

Publikacja artykułu NYT zbiegła się w czasie z premierą raportu Center for Strategic and International Studies, który opisywał geopolityczne aspekty przemysłu jądrowego. Jego autorzy również zwrócili uwagę na głębokie i mocne więzy, jakie tworzy atom, zaznaczając jednak, że przemysł jądrowy raczej nie może służyć jako skuteczne narzędzie polityki zagranicznej czy źródło nacisku.

„Handel jądrowy ma naturę geopolityczną i tworzy trwające dekady więzy między dostawcami i odbiorcami, ale nie będzie efektywnym narzędziem polityki zagranicznej. Eksport reaktorów jądrowych, budowa elektrowni oraz związane z tym usługi mogą pomóc w stworzeniu, wzmocnieniu albo zachowaniu dobrych relacji między rządami państw-dostawców i państw-odbiorców. Jednakże przemysł jądrowy budowany jest na pewnym poziomie wzajemnego zachowania i dobrych relacji dyplomatycznych. Może być fundamentem wpływu na relacje geopolityczne, ale dowody wskazujące na to, że jest to dźwignia polityki zagranicznej są ograniczone i trudno uchwytne” - piszą autory raportu CSIS.

Faktycznie, biorąc pod uwagę kraje, do których trafia rosyjski atom można dojść do wniosku, że Moskwa eksportuje swoje technologie jądrowe do państw, z którymi już posiada dobre relacje. Transakcje te mają na celu scementowanie tych wpływów na dekady. Dokument opublikowany przez CSIS wskazuje, że Rosja dokonuje swej jądrowej ekspansji, by pozostać aktywnym graczem w sferze zagranicznej, gdyż na wielu polach jej metody wpływu są ograniczane (np. przez sankcje).

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
kfan
wtorek, 24 marca 2020, 16:23

I bardzo dobrze, amerykanom do Rosji w tej dziedzinie to lata świetlne, po za tym po co pisac idiotyzmy, jak sie samemu nie umie robic to co robi Rosja.

FR technologiczne imperium
środa, 25 marca 2020, 10:17

No nic tylko w tym Imperium technologicznym zamieszkać .

xyz
czwartek, 26 marca 2020, 09:21

A ty w jakim imperium technologicznym mieszkasz ??

Xd
czwartek, 26 marca 2020, 07:21

Typowa odpowiedź sfrustrowanego polaczka (jakimi osiągnięciami w tej dziedzinie możesz się pochwalić) no i brakuje w twojej odpowiedzi jeszcze jednego że i tak "amazon czy fejs jest więcej wart niż rosatom"

Kiks
poniedziałek, 23 marca 2020, 16:24

Ruscy robią to samo co robili już kilkadziesiąt lat temu. Oni nie robią niczego bezinteresownie. Nic za darmo. Choćby mieli nawet dopłacać, ale i tak sięgną po owoce. I nie zawsze chodzi o owoce finansowe.

Nysa
wtorek, 24 marca 2020, 11:32

Nikt nic nie robi za darmo . Często podwójnie każe sobie płacić jak np USA za swój gaz LNG.

Kiks
wtorek, 24 marca 2020, 13:46

Napisz może, że poczwórnie. Będzie większa dramaturgia. A jak tak tęsknisz za sowieckim butem i ich realiami, które odczuwamy do dziś, to wyjedź. Granica niedaleko.

666
czwartek, 26 marca 2020, 10:21

Szanowny znafco realiów życia pod butami. Nam nie trzeba żadnych butów, również tych amerykańskich. Jeśli ty tak tu tęsknisz do jankeskich butów to dlaczego jeszcze marnujesz swój dramatyczny talent tutaj ? droga wolna i nawet wizy już nie trzeba. tylko najpierw zarób sobie na skarpetki i kasę na życie w tym raju bo bez nich tam na pewno nie przyjmują .

Davien
środa, 1 kwietnia 2020, 19:09

Widzisz nadawco z ambasady rosyjskiej ale amerykanów sami zaprosilismy do Polski a nie władowali się z buciorami napadając na nasz kraj w 1939r i siedzieli przez 50 lat.

czytelnik D24
środa, 25 marca 2020, 15:02

To jest ten typ mentalności który nie potrafi podnieść sobie poziomu życia to z zawiści będzie robił wszystko żeby innych sprowadzić do swojego poziomu.

Nysa
środa, 25 marca 2020, 13:35

W PRL nie było żadnego sowieckiego buta. Mieliśmy od nich prawie za darmo gaz , ropę . Mieliśmy też własne zakłady przemysłowe. Po 1989 roku po zerwaniu współpracy z tym krajem miliony Polaków poszło na bruk a wielu popełniło samobójstwa z braku środków do życia . Wielu też wyemigrowało. Bez chleba nie ma wolności.

Davien
środa, 1 kwietnia 2020, 19:13

Paie Nysa, po pierwsze t ZSRS napadł na Polske, wymordował setki tysięcy Polaków i pomagał w tym Niemcom, potem rządzili się jak u siebie, decydując co nam wolno a co nie.Od kiedy ie pozbylismy tej zarazy to i Polska sie rozwija i rosnie bogactwo obywateli ale jak widac nie było ciebei na swiecie w czasach PRL-u bo bys takich bajek nie wypisywał.

geniusz
wtorek, 31 marca 2020, 02:01

Jasne, a czerwone wojsko siedziało u nas, żeby nas bronić przed zgniłym zachodem : )

Nysa
środa, 1 kwietnia 2020, 13:03

A co ma wojsko czerwone do naszych zakładów i bezrobocia ?

Tweets Energetyka24