Nowak: Nie będzie trójstronnych rozmów ws. dostaw gazu na Ukrainę

7 marca 2018, 15:39
1200_650_matched__p0yh7s_b7937deac745d55ae1fbc85c94ddb295
Fot. www.minenergo.gov.ru

Nie będzie trójstronnych rozmów Rosji, Ukrainy oraz Unii Europejskiej dotyczących kryzysu gazowego - poinformował Aleksander Nowak, minister energetyki Federacji Rosyjskiej.

„Nie ma planów rozmów trójstronnych, ponieważ wszystkie postępowania sądowe toczą się w oparciu o umowy i relacje między podmiotami komercyjnymi, czyli Gazpromem i Naftogazem. Wszystkie te kwestie powinny być ustalane między firmami” - powiedział Nowak w rozmowie z dziennikarzami.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Gazprom wysłał ukraińskiemu Naftogazowi oficjalne zawiadomienie o rozwiązaniu kontraktów na dostawy i tranzyt gazu ziemnego. Decyzja Rosjan związana jest z klęską, jaką rosyjski gigant poniósł w arbitrażowym sporze z Ukraińcami. Trybunał nakazał Gazpromowi m.in. zapłatę 4,6 mld dolarów odszkodowania z powodu nie wypełnienia zapisów kontraktu z 2009 r., dotyczącego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy i Turcji. Kwota została pomniejszona o dług Naftogazu wobec Rosjan (związany z wcześniejszym orzeczeniem Trybunału i wynoszący ok. 2 mld dolarów).

Dzień po ogłoszeniu tej decyzji Rosjanie wstrzymali dostawy „błękitnego paliwa” na Ukrainę, doprowadzając do deficytów surowca.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
qwqwq
czwartek, 8 marca 2018, 11:01

ponoć od 2 lat ukraińcy nie kupują gazu w Rosji!?

Tom
środa, 7 marca 2018, 20:48

Ja czegoś w tym wszystkim jednak nie rozumiem. Wprawdzie nie podoba mi się postępowanie ruskich, uważam że używają surowców energetycznych w celach szantażu politycznego ale trzeba przyznać że nie można ich zmusić aby sprzedawali gaz Ukrainie lub też transportowali go przez ukraińskie terytorium.

Fred
czwartek, 8 marca 2018, 11:42

po wyroku Trybunału, Ukraińcy mają NADPŁATĘ 2,6 miliarda dolarów za gaz, to by chyba wypadało, żeby Gazprom im jednak ten gaz tłoczył, prawda?

umowa
czwartek, 8 marca 2018, 06:40

... ale takie podpisali umowy FR (Gazprom) są kompletnie niewiarygodni a niemcuszki dają im jeszcze NS2

Reklama
Tweets Energetyka24