Novatek zminimalizuje ryzyka związane z sankcjami

7 maja 2018, 15:11
Novatek
Fot. Defence 24

Novatek chce zabezpieczyć swój nowy arktyczny projekt przed ryzykiem wynikającym z międzynarodowych sankcji – zakomunikował prezes firmy, Leonid Michelson.

„Nasz kolejny projekt, który jest przygotowywany i w sprawie którego zamierzamy podjąć ostateczne decyzje inwestycyjne w przyszłym roku, jest od początku planowany tak, aby uniknąć ewentualnego ryzyka” – powiedział Michelson. Szef Novateku zadeklarował, że wszelkie wysiłki zostały skoncentrowane na tym, aby wykluczyć lub przynajmniej zminimalizować zagrożenia związane z groźbą wzmocnienia sankcji wobec Rosji.

Novatek od 2014 roku podlega obostrzeniom nałożonym przez Stany Zjednoczone. 30 stycznia br. Departament Skarbu USA przedstawił Kongresowi listę osób, bliskich Kremlowi, które mogą zostać objęte obostrzeniami. Znalazło się na nich 114 rosyjskich urzędników oraz 96 przedstawicieli biznesu – w tym prezes Novateku.

Projekt Arctic LNG – 2 jest drugim tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym przez spółkę. Jego uruchomienie planowane jest na rok 2023. W pierwszym projekcie ( Jamał LNG) Rosjanie wykorzystują zagraniczne technologie, tym razem ma być inaczej. Novatek szczyci się, że otrzymał patent na technologię upłynniania gazu ziemnego o nazwie Arctic Cascade. Przepustowość instalacji może sięgnąć 19,8 mln ton rocznie. Rosyjskie media informują, że przygotowywane jest porozumienie pomiędzy Novatekiem i Saudi Aramco dotyczące udziału Saudyjczyków w inwestycji. Do jego podpisania może dojść podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24