Niemiecki deputowany: Porażka Trumpa w wyborach może uratować Nord Stream 2

28 lipca 2020, 13:31
50042290098_e3fcebb271_c
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Przegrana Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich może doprowadzić do korekty polityki USA ws. gazociągu Nord Stream 2 - uważa Klaus Ernst szef komisji ds. gospodarki i energetyki w Bundestagu.

W opinii Ernsta, słynącego z prorosyjskich poglądów, przykład Nord Stream 2 pokazuje, że amerykańscy politycy w bronie interesów swojego kraju nie zważają na opinie sojuszników. Nadziei na poprawę relacji RFN - USA upatruje on w jesiennych wyborach prezydenckich, które, jak sądzi, Donald Trump może przegrać.

Deputowany jest także niezmiennie „wstrząśnięty działaniami rządu USA”, które stanowić mają „bezpośrednią ingerencję w suwerenność Niemiec i Europy". W tej sytuacji jego zdaniem konieczna staje się stosowna reakcja: „coraz więcej polityków z rządu federalnego opowiada się za twardszym podejściem”.

W połowie lipca Klaus Ernst wystosował list do Nancy Pelosi, przewodniczących kilku komisji w Izbie Reprezentantów oraz autorów ustawy zaostrzającej sankcje wobec NS2. Pisał w nim, że Europa oczekuje, iż uszanują oni suwerenne decyzje, podejmowane w duchu demokracji.

Zdaniem niemieckiego deputowanego eksterytorialne sankcje podważają zarówno relacje transatlantyckie, jak i pozycję Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej. Ernst twierdzi ponadto, że bezzasadnym jest zarzut, jakoby Nord Stream 2 miał doprowadzić do uzależnienia Niemiec od Moskwy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24