Reklama

Gaz

Niemiecki biznes obawia się sankcji na Nord Stream 2 i grozi odwetem

Fot. Mark B. Schlemmer / Flickr
Fot. Mark B. Schlemmer / Flickr

Przygotowujemy propozycje działań odwetowych w związku z poważną groźbą kolejnych sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2 - poinformował Michael Harms, szef OAOEV, Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu.

„Do tej pory nieustannie ostrzegaliśmy przed odwetem na Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie chcieliśmy znaleźć się w spirali sankcji. Teraz patrzymy na to trochę inaczej” - mówił Harms w wywiadzie. Ostrzegł również, że amerykański rząd może nie tylko blokować rachunki firm uczestniczących w kontrowersyjnym projekcie, ale również nakładać obostrzenia na banki. „Sankcje mogą zagrozić również bankom finansującym projekt - to bardzo bolesny cios” - dodał.

W związku z tym nieodzownym staje się, jego zdaniem, wdrożenie środków zaradczych. Mogłyby one przybrać formę zarówno kontrsankcji, jak i kroków dyplomatycznych, czy rekompensat dla firm, które ucierpią w wyniku działań USA.

Coraz bardziej nerwowe reakcje przedstawicieli Niemiec i Rosji spowodowane są kolejnym pakietem sankcji, który został jednogłośnie zaaprobowany przez Izbę Reprezentantów. Obostrzenia zostały zawarte w ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) na rok podatkowy 2021 (rozpoczyna się on w USA 1 października) 

W nowelizacji mowa w szczególności o wprowadzeniu restrykcji wobec obcokrajowców, którzy przyczyniają się do sprzedaży, dzierżawy lub ubezpieczania statków do układania rur. Chodzi o jednostki pomagające w budowach Nord Stream 2 i Turkish Stream. 

Kilka miesięcy temu na zlecenie OAOEV przeprowadzono badanie opinii publicznej, które wykazało, że większość Niemców popiera budowę gazociągu Nord Stream 2.

77% Niemców popiera realizację projektu, który wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Europy środkowej i wschodniej. Niemal co piąty (19%) nie ma zdania na ten temat, zaś tylko 4% ankietowanych jest przeciwne NS2.

Ponad połowa przebadanych obywateli RFN (55%) chciałaby także zacieśnienia stosunków gospodarczych z Rosją. Przeciwko opowiedziało się 28%, a kolejnych 17% oświadczyło, że nie ma zdania w tej materii.

Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, nie będzie wielkim zaskoczeniem informacja, że aż 86% respondentów potępiło jednostronne sankcje USA wobec Rosji. Odmiennego zdania było zaledwie 5%.

Reklama

Komentarze

    Reklama