Niemcy biją w atom. „UE miałaby wygasić swoje elektrownie jądrowe”

27 listopada 2019, 12:02
nuclear-power-plant-70893_1920
Fot. Pixabay

Niemieccy europosłowie z ramienia SPD zaproponowali poprawkę do unijnej deklaracji ws. kryzysu klimatycznego, w której zawarli zapowiedź wyłączenia europejskich elektrowni jądrowych. Jest to działanie sprzeczne z ochroną klimatu, ale zgodne z polityką energetyczną RFN.

W Parlamencie Europejskim trwa obecnie dyskusja nad unijną deklaracją w sprawie kryzysu klimatycznego, która ma być wspólnym głosem Unii na zbliżający się szczyt COP25 w Madrycie. Dokument ma być głosowany w czwartek, obecnie trwa proces zgłaszania poprawek.

Szczególnie kontrowersyjną poprawkę (nr 171), na którą zwrócił uwagę szwedzki inżynier Simon Wakter, złożyli europosłowie z ramienia niemieckiej partii socjaldemokratycznej (SPD). Delara Burkhardt, Tiemo Wölken oraz Constanze Krehl chcą, by Unia Europejska wygasiła swoje elektrownie jądrowe.

Treść poprawki brzmi następująco: Wierzymy, że energetyka jądrowa nie jest ani bezpieczna ani zrównoważona środowiskowo czy gospodarcza, proponujemy zatem rozwój sprawiedliwej strategii transformacji dla wyłączenia mocy jądrowych w Unii Europejskiej, zapewniającej nowe miejsca pracy dla ludzi zatrudnionych w sektorze jądrowym i zawierającej plany bezpiecznego wygaszenia elektrowni jądrowych oraz bezpiecznego składowania odpadów jądrowych.

Taka poprawka jest sprzeczna z ustaleniami nauki dotyczącymi energetyki jądrowej i walki z globalnym ociepleniem - Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu w swych raportach podkreśla, że atom jest praktycznie niezbędny do realizacji globalnych celów klimatycznych, czyli ograniczenia wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi. Elektrownie jądrowe są bowiem praktycznie bezemisyjne, mogą pracować nieprzerwanie bez względu na warunki pogodowe i dostarczają duże ilości energii. Co ważne, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie buduje się na świecie najwięcej elektrowni jądrowych od 25 lat, trudno wziąć za dobrą monetę zawarte w poprawce słowa o "niezrównoważeniu gospodarczym" takich jednostek.

Co ciekawe, taka poprawka jest zgodna z założeniami niemieckiej transformacji energetycznej tzw. Energiewende. Polega ona na zmuszeniu RFN oraz całej Europy do szybkiej dekarbonizacji i jednoczesnego wygaszenia swoich mocy jądrowych. O ile ten pierwszy aspekt jest zrozumiały, o tyle walka z atomem już nie. Jednakże taka postawa Berlina nabiera sensu, gdy weźmie się pod uwagę moce, jakie mają zastąpić wygaszane elektrownie jądrowe. W grę wchodzą bowiem źródła odnawialne, mające być wspomagane gazem (podstawowe OZE, czyli turbiny wiatrowe oraz fotowoltaika nie są bowiem w stanie pracować w sposób kontrolowalny i nieprzerwany). Tymczasem Niemcy już wkrótce będą w stanie handlować gigantycznymi ilościami gazu w Europie - wszystko dzięki budowanemu gazociągowi Nord Stream 2, który w połączeniu z bliźniaczą magistralą Nord Stream da RFN nawet 110 mld m3 gazu rocznie.

Innymi słowy mówiąc: Niemcy walczą z czystą energetyką jądrową w Europie, by w jej miejsce weszły jednostki opalane gazem - a tym paliwem handlować ma Berlin. Strategia ta została opisana w książce autora niniejszego tekstu „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”. Poprawki europosłów SPD są zaś jej materializacją.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
zeus89
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 15:14

Jeśli to przejdzie i kraje UE w tym Polska, która ostatnio coraz śmielej myśli o elektrowni jądrowej zostaną zobligowane do dostosowania się temu to dla mnie nie istnieje już żaden powód bycia w UE. To będzie potwierdzenie Hegemonii Niemieckiej i faktyczny dowód istnienia Czwartej Rzeszy.

Janusz
środa, 19 lutego 2020, 15:55

Lepiej żyć w 4 rzeszy dostatnio, czy ubogo w 3 RP ? Jak można okradać swoich obywateli w imię patriotyzmu ? Czy jest bardziej bezczelna metoda niż wbijanie noża w plecy rodakowi ?

Ali
czwartek, 28 listopada 2019, 21:25

Tak wyłącza się Atom bo tak Niemcy chcą...potem będą handlować gazem z rury Nord Strem 2 i sprzedawać gaz na całą UE.Tak się robi pieniądz i uzależnia inne kraje.

Radek
środa, 27 listopada 2019, 16:49

I powoli wszystko się wyjaśnia o co chodzi w tej walce z CO2 - czysty interes niemiecki monopol na gaz od Putina (pozamykać kopalnie wyłączyć reaktory)

Ubawiony.
środa, 27 listopada 2019, 14:35

Ahahaha........ ! ! ! A co na to Francja ? Czy europejski silnik Francusko-Niemiecki ma być zasilany gazem ? haha no nie mogę , już widzę minę francuskich ministrów i samego Macrona, który niczym Jowisz marszczy brew dowiadując się o tym projekcie. Czas kupić popcorn i obserwować z uśmiechem jak będą rozwijały się relacje Francusko-Niemieckie. :D

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 27 listopada 2019, 13:43

Jakoś nie wyobrażam sobie tego. Francja atom? Skandynawia odpada? Anglia też nie? Liczyli na nas i Ukrainę tu mogą się zawieść? Kraje w rodzaju Austrii,Czesko,Słowacja,Węgry itd. są za małe? Coś z tym gaz będą musieli zrobić! Coś czuję,że nawet putler tego nie przewidział!! Nie wiem jak jest umowa skonstruowana,ale może być problem. Przy każdej umowie jest obliczony próg opłacalności przy mniejszej sprzedaży ns.1,2 mogą być studniami bez dna!!Choć boty pewnie będą pisać odwrotnie!!

12345
czwartek, 28 listopada 2019, 12:03

Niemcy klimat mają w tyle, liczy się dominacja i budowa 4 Rzeszy.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 29 listopada 2019, 14:39

Chciałbym się dowiedzieć o tej 4 rzeszy możesz coś napisać?

ZnaFca
sobota, 7 grudnia 2019, 08:33

Chętnie. IV Rzesza to po prostu obecna realizacja starego (w ramach ponad 100-letniej, bo z 1915 roku, tzw. koncepcji Naumanna ) planu niemieckiego, który nazywa się Mitteleuropa. Hitler w ramach III Rzeszy próbował go zrealizować środkami militarnej agresji - 0becnie jest on realizowany w ramach UE metodami polityczno-ekonomicznymi. Wg tego planu Niemcy jawią się jako europejski hegemon z potężną gospodarką, otoczony wianuszkiem marionetkowych państw o słabych gospodarkach, całkowicie uzależnionych od niemieckiej, pełniących rolę podwykonawców i bufora. Przykładem jest Polska.

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 8 grudnia 2019, 23:25

Czyli rozumiem Francja,Anglia kraje Beneluxu,Dania i inni oprócz nas? Skąd oni biorą takich znafców z Olgino?

kkk
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 15:43

A co, gazet nie czytasz?

CdM
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 00:00

Daj spokój, nie dowiesz się przecież niczego sensownego.

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 15:26

Czyli 98765 pisze głupoty?

Sta
czwartek, 28 listopada 2019, 23:08

Niestety tak

Pyzaty
środa, 27 listopada 2019, 16:49

Na początku pewnie wprowadzą jakieś dziwne obostrzenia co do otwierania nowych elektrowni, to ma szanse na przejście.

Davien
niedziela, 1 grudnia 2019, 21:49

Zerowe, Francja nie pójdzie na to i właściwie nikt poza Niemcami.

wtorek, 3 grudnia 2019, 22:16

Ale Francja chyba nowych nie potrzebuje, pobudowali się (coś ponad 50).

Davien
niedziela, 8 grudnia 2019, 18:29

Jakbys doczytał to bys wiedział ze chodzi nie tylko o budowe ale i o wyłaczanie czynnych juz EJ. Nikt w Europie na to nie pójdzie poza Niemcami, a i ci jak im sie zawali gospodarka energetyczna będa mogli jedynie płakac.

Tweets Energetyka24