News Energetyka24: Nowa mapa polsko-duńskiego Bałtyku

21 listopada 2018, 13:45
Zrzut ekranu 2018-11-21 o 13.03.25
Fot.: MSZ

MSZ ujawnił mapę dokładnego przebiegu granicy polsko-duńskiej na morzu, stanowiącą załącznik do podpisanej umowy, którą publikujemy na serwisie Energetyka24.

Szefowie dyplomacji Polski i Danii - Jacek Czaputowicz i Anders Samuelsen - podpisali w poniedziałek w Brukseli umowę w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Bałtyku. Jak informuje polskie MSZ:

"Porozumienie ze stroną duńską ma charakter kompromisowy i zostało oparte o normy prawa międzynarodowego (wyrażone w szczególności w Konwencji NZ o prawie morza z 1982 r.), z uwzględnieniem orzecznictwa sądów międzynarodowych w zakresie delimitacji obszarów morskich. Obydwie strony odeszły od pierwotnie zgłaszanych roszczeń. W konsekwencji, linia mediany została skorygowana na korzyść Polski w zachodniej i wschodniej części „szarej strefy”.

Z powyższych informacji wynika, że jako podstawę do określenia przebiegu granicy wzięto roszczenia duńskie, skorygowane następnie na korzyść Polski. Roszczenia polskie zakładały, że granica powinna przebiegać w odległości 12 mil morskich od wybrzeży Bornholmu. Obszar pomiędzy postulowaną przez Danię linią mediany i roszczeniami polskimi określany był szarą strefą, której powierzchnia wynosiła 3,5 tys. km.

Jeszcze w lutym 2016 roku sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak pisał:

"Strona polska twierdzi, że w prawie międzynarodowym nie ma żadnego obowiązku stosowania zasady ekwidystansu (i analogicznie mediany). W czasie konsultacji Polska wskazywała równocześnie na szczególne okoliczności, które uzasadniały odstępstwo od przyjęcia linii środkowej w tej konkretnej sprawie:

- względy geograficzne (linia mediany w sposób nieusprawiedliwiony promowałaby stosunkowo małą wyspę kosztem terytorium lądowego państwa nadbrzeżnego – Polski - na niewielkim, półzamkniętym Morzu Bałtyckim);

  • różnice długości wybrzeży (ok. 3:1 na korzyść Polski);
  • większe znaczenie gospodarcze szarej strefy dla Polski;
  • ukształtowanie dna morza (charakteryzujące się występowaniem zagłębienia w środku szarej strefy)".

Podział tzw. "szarej strefy" ma istotne znaczenie w związku budową Baltic Pipe, którego trasa ma przechodzić przez tzw. szarą strefę, ale również z uwagi na plany dot. budowy farm wiatrowych i eksploatacji zasobów gazu z formacji łupków ałunowych znajdujących się pod dnem morskim wspomnianej strefy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
krwamac
środa, 21 listopada 2018, 21:17

Czyli kolejny sukces

A. Macieniepić.
środa, 21 listopada 2018, 20:46

Suuuper. Czyli Nord stream 2,3i 4 ma prostą drogę do Niemiec. Brawo..!

adrian
środa, 21 listopada 2018, 20:35

to nie sukces pis chce paltic pipe dania o tym wie i to od niej zależało czy gazociąg powstanie miała lepsza pozycje w negocjacjach a poza nami nikt gazu z baltic pipe nie chce nie opłaca się to

Polak
środa, 21 listopada 2018, 18:00

Czyli ten rząd oddał za darmo cześć polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, do której, biorąc pod uwagę precedensy na Bałtyku, miał prawa... brawo. Brak mi słów, ale przyszłe pokolenia nie zapomną...

Hmm
środa, 21 listopada 2018, 16:58

Hmm czy to jest taki sukces. Proszę popatrzeć na stare mapy szarej strefy - oddano ja prawie cała Danii

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24