Czy wschodnia nitka gazowego Korytarza Północ-Południe powstanie na czas?

August 31, 2018, 18:09
MainLineValve7
Fot.: commons.wikimedia.org

Jak ustalił portal Energetyka24.com dotychczas „nie rozpoczęto procesu ubiegania się o pozwolenia oraz decyzje dotyczące elementów gazociągu Rembelszczyzna – Strachociny”, wchodzącego w skład projektu PCI Wschodnia Nitka Korytarza Północ – Południe.

Z informacji uzyskanych przez serwis Energetyka24.com wynika, że w sprawie jednego z elementów projektu Rembelszczyzna – Strachocina nie rozpoczęto jak dotąd, kluczowego dla powstania rurociągu, procesu ubiegania się o pozwolenia i decyzje. Harmonogram prac nie został również umieszczony na liście PCI, gdzie widnieje jedynie data oddania gazociągu do użytku. W pozostałych rubrykach zamieszczono adnotację „brak danych”.

Informacja o tym, że nie rozpoczęto procesu ubiegania się o pozwolenia została podana w opracowanym w lipcu br. przez Ministerstwo Energii „Sprawozdaniu o stanie monitorowania realizacji poszczególnych projektów infrastruktury energetycznej będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej”. W podpunkcie dotyczącym „problemów lub opóźnień w procesie wydawania pozwoleń i decyzji” czytamy:

„Uzyskano Pozwolenie na Budowę dla tłoczni gazu Rembelszczyzna oraz gazociągu Hermanowice – Strachocina. Nie rozpoczęto procesu ubiegania się pozwolenia i decyzji dla pozostałych inwestycji wchodzących w skład projektu PCI. Realizacja została przesunięta na okres po 2022 r.” (zachowano oryginalną pisownię).

Odpowiedzialna za realizację projektu spółka GAZ-SYSTEM w pierwszej kolejności nie udzieliła nam odpowiedzi na stawiane przez nas pytanie, nadsyłając po kilku dniach odpowiedź dotyczącą innego gazociągu. Gdy poprosiliśmy o precyzyjne informacje na temat harmonogramu inwestycji i postępu prac nad projektem opisanym w Sprawozdaniu Ministerstwa Energii otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

„Na Liście PCI nie wymaga się załączania harmonogramów realizacji projektów. Potwierdzamy, że nie ma opóźnień w realizacji projektów GAZ-SYSTEM wpisanych na tę Listę, są one realizowane zgodnie z założonym planem”.

Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadawane przez nas pytanie dotyczące harmonogramu realizacji projektu oraz tego, czy rozpoczęto procedurę uzyskiwania pozwoleń. W związku z powyższym nie jest możliwe zweryfikowanie powyższej deklaracji. 

Wschodnia Nitka Korytarza Północ – Południe ma na celu połączenie systemów przesyłowych Litwy, Ukrainy i Słowacji z polskim systemem. Celem Projektu Wspólnego Zainteresowania UE (PCI) jest zintegrowanie systemów i uodpornienie ich na ewentualną destabilizację funkcjonowania. Zgodnie z planem gazociąg ma zostać oddany do użytku 31 grudnia 2023 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Naiwny
Wednesday, September 5, 2018, 15:49

A co z BP może trochę informacji o tej sztandarowej inwestycji. W końcu ma powstać już za 3 lata i 4 miesiące. Np ile będzie kosztował w całości? Ile będziemy płacili Danii za tranzyt? Kiedy zostanie wybrana ostateczna trasa? Co ze stosownymi pozwoleniami? To tylko część pytań. Na pewno \"fachowcy\" mają całą masę innych.

michałek
Tuesday, September 4, 2018, 18:23

Gaz-System przechodzi trudny proces zmiany struktury organizacyjnej. wszystkie problemy dotychczas skrywane pod stołem wychodzą na wierzch. ludzie odchodzą z firmy rozczarowani brakiem zmian lub na emerytury. ci co zostają nie są w stanie fizycznie wykonać stawianych zadań.dodać należy do tego setki zbędnych procedur. nowo wybudowanych instalacji nie ma kto konserwować warto zastanowić się nad tym.

Rzyt
Saturday, September 1, 2018, 11:46

Nie jestem zaskoczony

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24