Naimski: energetyka nuklearna jest bezpieczną energetyką

9 marca 2020, 03:33
840_472_matched__q18i7z_840472matchedpfen79840472matchedpamcev1200650matchedp2g47f0477458e15184d7c9c9ac6d9e655910c
Fot. www.naimski.pl

Energetyka nuklearna jest bezpieczną energetyką - powiedział minister Piotr Naimski. Dodał też, że nadal jest możliwe dotrzymanie harmonogramu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, rozmawiał w Radiu WNET z red. Łukaszem Jankowskim o przyszłości krajowej energetyki i planowanej przez rząd transformacji na tym polu.

„Gaz spalany wydziela dwutlenek węgla, energetyka oparta na gazie jest energetyką emisyjną. Oczywiście tego CO2 na jednostkę wyprodukowanej energii wydziela mniej, ale w dalszym ciągu jest to emisyjne. Bezemisyjne źródła istnieją, to są odnawialne źródła, czyli wiatr i słońce przede wszystkim, ale też energetyka jądrowa. I my będziemy w ciagu następnych 10 lat, a także i później, budowali nieemisyjne źródła energii, które zapewnią dostawy energii dla Polski, dla polskiej gospodarki, w sytuacji, w której zużycie energii rośnie (…). W perspektywie 20-25 lat będziemy mieli energię z węgla na poziomie, powiedzmy, 40%, teraz mamy 80%, dwukrotnie obniżymy produkcję energii z węgla” - powiedział polityk.

Minister mówił też o działaniach w kwestii programu jądrowego. „Prowadzę z ramienia naszego rządu dialog strategiczny ze Stanami Zjednoczonymi (…). Ta współpraca jest podtrzymywana i rozwijana, rozmawiamy m.in. o współpracy w zakresie energetyki nuklearnej (…). Jest decyzja podjęta o tym, że przygotowujemy się do ostatecznej decyzji (…). Wybór konkretnej technologii będzie możliwy po rozpatrzeniu wszystkich możliwości, które są przed nami” - powiedział.

Naimski stwierdził, że wciąż jest możliwe, by wyrobić się z harmonogramem budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej do 2033 roku.

„Energetyka nuklearna jest bezpieczną energetyką (…). Reaktory, które są obecnie budowane w Stanach Zjednoczonych w stanie Georgia mają najbardziej wysublimowane zabezpieczenia, jakie można wymyśleć” - stwierdził.

„Każda zmiana dla dużych przedsięwzięć nie jest dobrą zmianą. Ale ja czasem powtarzam, że miarą dojrzałości państwa jest zdolność prowadzenia projektów, które wykraczają w czasie poza jedną czy nawet wiele kadencji parlamentarnych czy prezydenckich. Sądzę, że Polska zdobywa ten poziom, który gwarantuje, że to, co ważne dla kraju będzie kontynuowane” - powiedział min. Naimski, komentując sprawę zbliżających się wyborów prezydenckich w kontekście dalszych prac nad kluczowymi projektami infrastrukturalnymi pokroju gazociągu Baltic Pipe.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
m
poniedziałek, 9 marca 2020, 21:28

Zwłaszcza badawcyz reaktr z torem jako paliwem testowany na północy Norwegi jest obiecujacy. Ponoć umożliwa on nie tylko emitowani mniej odpadów radioaktywnych, ale nawet utylizację powstających w "klasycznych" reaktorach atomowych.

rmarcin555
wtorek, 10 marca 2020, 09:24

@m. Tor nie jest niczym nowym. Rozwiązuje jedne problemy, ale stwarza kolejne. Na razie nikomu się nie udało stworzyć działającej elektrowni.

Tweets Energetyka24