Moody's: Rośnie prawdopodobieństwo opóźnienia budowy Nord Stream 2

2 kwietnia 2019, 12:00
nsp2-pioneering-spirit-installing-the-pipeline-in-swedish-waters-3-axel-schmidt-201902-rcwkwlk-small-rgb
Fot. www.nord-stream2.com

Duńska Agencja Energetyczna zażądała od spółki Nord Stream 2 AG przedstawienia oceny oddziaływania na środowisko dla kolejnej trasy rurociągu. Agencja ratingowa Moody’s ocenia, że realnie zwiększa to ryzyko opóźnienia inwestycji.

Zdaniem analityków z Moody’s taki obrót sprawy może doprowadzić do opóźnienia terminu ukończenia budowy oraz grozi osłabieniem pozycji negocjacyjnej Gazpromu w rozmowach tranzytowych z Ukrainą.

Zdaniem agencji w efekcie rosyjski monopolista będzie zmuszony do zwiększenia (w stosunku do pierwotnych planów) wolumenu surowca słanego na zachód szlakiem ukraińskim.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
środa, 3 kwietnia 2019, 02:42

Zwiększy jak będzie chciał. A co będzie jak Rosja nie będzie mimo wszystko chciała dalej korzystać z ukraińskiego tranzytu? W 2018r Rosja uzyskała nadwyżkę eksportową ponad 200 mld . I to pomimo wzrastających zachodnich sankcji. To w 2020r Kreml może zrezygnować z kilkunastu mld z tytułu eksportu gazu przez Ukrainę. Nic im się z tego powodu nie stanie a straty finansowe odbiją sobie na wzroście cen za gaz lng który eksportują w coraz większych ilościach. Tylko co wtedy zrobi Europa?

Tweets Energetyka24