MF Rosji: zyski ze sprzedaży ropy i gazu spadną o 2 biliony rubli

14 marca 2020, 17:59
840_472_matched__p76298_vVqAwqAIKHAFBPwViZ9Dy7ErY0OVRFf3
Fot. kremlin.ru

Tegoroczny rosyjski budżet może mieć deficyt sięgający nawet 0,9% PKB, a zyski ze sprzedaży ropy i gazu stopnieją o ok. 2 bln rubli - powiedział minister finansów Rosji Anton Siluanow.

Jak podaje Agencja Reutera, rosyjski minister finansów Anton Siluanow mówił podczas posiedzenia Rady Federacji o skutkach, jakie dla Rosji będzie miała wojna handlowa na rynku ropy oraz rozprzestrzeniający się koronawirus. Według jego danych, zjawiska te pozbawią budżet FR wpływów o wielkości nawet 2 bilionów rubli.

Kwota ta odpowiada ok. 25% środków zgromadzonych na specjalnym funduszu tworzonym z dochodów ze sprzedaży ropy.

Reuters wskazuje, że turbulencje, w jakie wpadła rosyjska gospodarka zaowocują dla państwa Władimira Putina w 2020 roku  deficytem budżetowym rzędu 0,9% PKB. Jest to spadek w porównaniu do pierwotnych prognoz o 1,9 pp - ekonomiści spodziewali się, że budżet Rosji osiągnie w tym roku nadwyżkę rozmiarów 1% PKB.

Spadek prognoz ma związek z naftową wojną cenową, jaką Rosja toczy z Arabią Saudyjską. Saudyjczycy nie dogadali się bowiem z Rosjanami w sprawie reakcji kartelu OPEC+ na sytuację rynkową spowodowaną koronawirusem (epidemia znacznie obniżyła popyt na ropę naftową, co również uderzyło sprzedawców tego surowca po kieszeni) i zapowiedzieli obniżenie cen oraz zwiększenie wydobycia.

Sama epidemia koronawirusa również wpływa na stan rosyjskiej gospodarki, obniżając popyt na ropę naftową.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Katon
wtorek, 17 marca 2020, 13:09

O ile wzrosną zyski ze sprzedaży ropy Amerykanów, Norwegów, Saudyjczyków? Ma Pan redaktor jakieś dane?

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:25

Co się porobiło! Pewnie za chwilę inteligentni inaczej przystąpią do ofensywy? Dla mnie najciekawsze jest to,że przecież nasi osobiści przyjaciele ze wschodu. Od tygodnia nas przekonują ,że łupki w stanach to bankrut? Przez litość i współczucie tych rusboy tym razem nie wyszczególnie ich. I tak każdy wie kogo mam na myśli.W każdym bądź razie nie zmienia to sytuacji rasiji. Ta jest zła delikatnie mówiąc. Specjalnie mnie to nie martwi. Wręcz przeciwnie tak trzymać! Na koniec już pisałem kiedyś,że każdą nadwyżkę gazu spokojnie sprzedamy podobnie ropy.

wańka wstańka
niedziela, 15 marca 2020, 18:40

Nie będzie nowych dróg,szpitali,szkół a i tak nie ma!

po trzecie sankcje
wtorek, 17 marca 2020, 15:42

Na demotywatorach ukazały się zdjęcia ze szpitali w Rosji. Wychodki jakich u nas nie uświadczyłeś nawet 20 lat temu na PKP.

Stary Grzyb
niedziela, 15 marca 2020, 13:59

Innymi słowy Anton Siłuanow powiadomił, że jeśli cena ropy utrzymałaby się na poziomie 30 - 35 USD za baryłkę przez 4, góra 5 lat, to Armia Zbawienia stanie się drugą, po USA, potęgą nuklearną świata - przejmując rosyjski arsenał w zamian za dostawy darmowej zupy dla mieszkańców Federasi. Co jak najprędzej daj Panie Boże, amen.

koza
niedziela, 15 marca 2020, 13:22

Cena ropy spadnie do 10 USD - będzie na poziomie kosztów wydobycia. Wynika to z zatrzymania ruchu lotniczego, ograniczenia ruchu kołowego i bardzo ciepłej zimy.

Tweets Energetyka24