Merkel: Niemiecka gospodarka potrzebuje rosyjskiego gazu

24 stycznia 2019, 12:43
2019-01-23-davos-rede-merkel
Fot. Bundesregierung /Kugler

Kanclerz Angela Merkel odniosła się do amerykańskiej krytyki związanej z udziałem Niemiec w projekcie Nord Stream 2. Oświadczyła również, że dopuszcza możliwość zakupu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Szefowa niemieckiego rządu, uczestnicząca w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos stwierdziła, że rosnąca gospodarka jej kraju potrzebuje znacznych ilości gazu ziemnego, więc zamierza nadal kupować go od Rosji. 

Angela Merkel podkreśliła jednocześnie, że Niemcy są pozytywnie nastawione do idei dywersyfikacji, czego przejawem ma być ich otwarcie na rynek LNG. „Oczywiście chcemy dywersyfikacji, dlatego będziemy odbierać skroplony gaz ziemny z różnych kierunków, może nawet z USA” - deklarowała. 

Powyższe słowa należy uznać za kolejną odsłonę gry w dobrego i złego policjanta, prowadzonej przez Berlin z Waszyngtonem i na odwrót. Kilka dni temu groźbę sankcji ostro skomentował szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, dziś Angela Merkel ponawia propozycję - nie przeszkadzanie w budowie NS2 w zamian za zakupy amerykańskiego gazu. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
qwerty
poniedziałek, 28 stycznia 2019, 10:44

stary grzyb .sugerujesz że Rosja I Niemcy to wrogowie??? chyba żartujesz

Stary Grzyb
sobota, 26 stycznia 2019, 19:43

To niewątpliwie pocieszające, że Frau Merkel z jednej strony widzi "konieczność" zakupu gazu od wroga i tym samym finansowania temu wrogowi zbrojeń skierowanych także przeciw krajowi, w którym Frau Merkel zajmuje stołek kanclerza, zaś z drugiej dopuszcza, że być może nawet kupi gaz od sojusznika, od którego żąda, aby za swoje pieniądze chronił jej kraj przed tym wrogiem. Gdyby postawić pytanie, czy to jeszcze zbrodnicza głupota, czy już celowy sabotaż, a nawet świadome przejście na stronę wroga w czasie wojny, to w odpowiedzi jednak nie stawiałbym na głupotę. Oby prezydent Trump tak przyłożył sankcjami zachodnioeuropejskim kolaborantom Nord Stream 2 (finansującym, budującym i mającym zamiar wykorzystywać ten rurociąg), żeby się nogami nakryli - i stanęli wobec perspektywy całkowitego zakazu handlu z USA, a dodatkowo konieczności uregulowania rachunków za budowę zamkniętej amerykańskimi sankcjami rury.

mwb
piątek, 25 stycznia 2019, 09:28

Czy połączenia gazowe z Rosji są już w pełni wykorzystane? Jeśli nie to kiedy (zakładając wzrost dostaw) się wypełnią?

tagore
czwartek, 24 stycznia 2019, 16:53

Rzeczywiście dywersyfikacja. Budują terminal w Rostoku pod rosyjski skroplony gaz.

tak tylko... (Michał Rakowski)
czwartek, 24 stycznia 2019, 16:35

"Niemiecka gospodarka potrzebuje rosyjskiego gazu" > Niemcy potrzebują Rosji > niezbędny jest strategiczny sojusz niemiecko-rosyjski > Polska ponownie trafia w niemiecko-rosyjskie imadło > amerykańskie bazy w Polsce są niezbędne...

Tweets Energetyka24