Litwa i Ukraina wspólnie przeciwko Nord Stream 2

27 kwietnia 2018, 13:01
20430_8fa133a9ca46fd4764e931d638a48595
Fot. www.enmin.lrv.lt

Litewski minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas i ukraiński minister energii Ihor Nasalyk podpisali wspólne oświadczenie w sprawie zagrożeń związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Ministrowie wyrazili również, po raz kolejny, poparcie dla podstawowych celów unii energetycznej - takich jak np. dywersyfikacja źródeł energii.

„Projekt Nord Stream 2 oznacza ruch w całkowicie odwrotnym kierunku” - czytamy w liście. W dalszej części ministrowie zwracają uwagę, że systematycznie rosną rosyjskie wpływy w sektorze energetycznym: „Zarówno Litwa, jak i Ukraina dzielą doświadczenie takiej zależności i znają jej koszt dla państwa oraz konsumentów. Gazociąg Nord Stream 2 zagraża nie tylko podstawowym wartościom unii energetycznej, ale również solidarności państw członkowskich UE”.

Przedstawiciele naszych sąsiadów zwracają uwagę, że europejskie prawo nakazujące dywersyfikację źródeł energii oraz rozwój konkurencyjnego rynku powinno obowiązywać zarówno Nord Stream 2, jak i każdy inny rurociąg łączący UE z krajami trzecimi. W związku z powyższym wyrazili oni „mocne wsparcie” dla planów Komisji Europejskiej dotyczących nowelizacji dyrektywy gazowej. Wezwali również, aby prace w tej materii odbywały się bez opóźnień.

W dokumencie możemy również znaleźć zapewnienia, że dzięki międzynarodowemu wsparciu oraz konsekwentnej polityce energetycznej, Ukraina jest „strategicznym i niezawodnym” partnerem w zakresie tranzytu surowca do Unii. Kijów deklaruje chęć wdrożenia zapisów trzeciego pakietu energetycznego, podjęcia rozmów dot. zwiększenia efektywności przesyłu oraz czerpania z litewskich doświadczeń - obejmujących m.in. zwiększanie niezależności energetycznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Roni
piątek, 27 kwietnia 2018, 16:52

Właściwie, to co Litwinów obchodzi NS2? Nie kupują, nie sprzedają gazu z tego rurociągu. Nie są nawet krajem tranzytowym. Chyba tylko \"przyjaźń\" do USA motywuje ich do wpychania kija w szprychy

Tweets Energetyka24