Kwieciński: naszym celem jest pełne uniezależnienie się od rosyjskiego gazu

24 lutego 2020, 13:27
840_472_matched__pyfv7w_4876377128109761f9c51z
Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

„Nasza historia pokazała, że współpraca z Gazpromem nie była łatwa. Wobec tego naszym celem jest pełne uniezależnienie się od gazu rosyjskiego do roku 2022” – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Szef polskiego gazowego giganta brał udział w konferencji Gaz-Systemu poświęconej rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu. Odpowiedział wtedy na pytania serwisu Energetyka24 dotyczące zaopatrzenia Polski w błękitne paliwo.

„Chciałbym zapewnić, że jestem absolutnie zabezpieczeni, jeśli chodzi o potrzebny naszej gospodarki. Spodziewamy się jednak tego, że te potrzeby będą rosły, m.in. wśród odbiorców indywidualnych, czyli nas wszystkich, bo większość Polaków korzysta z gazu (…), ale będą one rosły także w przemyśle. Polska energetyka w coraz większym stopniu będzie oparta na gazie, to nie jest tylko trend krajowy, ale światowy. Do tego potrzebujemy lepszych możliwości sprowadzenia gazu do naszego kraju” – powiedział Kwieciński.

„Nasze możliwości produkcyjne pokrywają ok. 1/5 zapotrzebowania, one nie będą się znacząco zmieniały przez najbliższe lata. To oznacza, że musimy polegać na gazie importowanym. W coraz większym stopniu ten gaz importowany jest w formie LNG, stąd tak ważna jest rozbudowa terminala w Świnoujściu” – zaznaczył.

Kwieciński mówił też o relacjach gazowych z Rosją. „Nasza historia pokazała, że współpraca z Gazpromem nie była łatwa. Nikt nie chce być w sytuacji, w której w sposób zupełnie nieprzewidywany jest zaskakiwany, czy to przez zakręcaniem kurka czy złą jakością gazu (…). Chcemy zapewnić Polakom i polskiej gospodarce pewne dostawy gazu. Wobec tego naszym celem jest pełne uniezależnienie się od gazu rosyjskiego do roku 2022. Te umowy, które obecnie mamy respektujemy, są to umowy na dostawy gazu do roku 2022 (…). Mamy też współpracę z Rosją co do przesyłu gazu (…), ta obecna umowa w maju tego roku wygasa” – powiedział.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
kiki
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:11

z Gazpromem jest tak ze jak jesteś jak Polska masz bardzo zle warunki jak jesteś jak Niemcy i umiesz wspolpracowac gaz masz tani ale calkowice nie powinnismy mowic nie dla royjskiego gazu mamy gazoport mamy mozliwoci ale brak nam rozumu

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 25 lutego 2020, 10:30

Dlatego ,że mamy rozum mówimy stop! Dlatego!

Xd
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:10

Za waszych rządów gaz z wkładką demokratyczną podrożał o ok 70% (przy spadającej cenie ropy a co za tym idzie ceny gazu rosyjskiego).....

MacGawer
poniedziałek, 24 lutego 2020, 19:43

A kiedy spadła cena ropy? Po wybuchu epidemi koronawirusa, przy indeksowaniu co kwartał oznacza to brak wpływu na cenę gazu. W dodatku 3 miesięczna cena ropy po przemnożeniu przez aktualną wycenę dolara raczej rośnie niż spada. A może posiadasz jakiś dowód na to, że rosyjski gaz z kontraktów rzeczywiście tanieje? Proszę o jego wskazanie bo Федеральная Антимонопольная Служба wskazuje na stabilizację cen dla Europy więc nie wiem komu ufać.

Xd
wtorek, 25 lutego 2020, 07:18

popatrzysz na ceny ropy i dolara od 2014 to zobaczysz różnicę bo o takim okresie jest mowa

Tweets Energetyka24