Kwieciński: Gaz w Europie będzie wykorzystywany jeszcze dziesięciolecia

19 października 2020, 16:05
Zrzut ekranu 2020-10-19 o 16.04.34
Fot. PGNiG

Gaz w Europie będzie wykorzystywany jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat, jego zużycie w regionie będzie wzrastało - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Kwieciński brał udział w panelu Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowego dotyczącym przyszłości błękitnego paliwa w Europie. „Dla nas najważniejsza rzeczą było uznanie, ze gaz ziemny będzie paliwem przejściowym. Co to oznacza? To oznacza, że gaz w Europie będzie wykorzystywany jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat, jego zużycie w regionie będzie wzrastało” - powiedział.

„Pomimo zagrożeń związanych m.in. z tym, że Unia Europejska chciała zapisać na twardo gaz ziemny do paliw kopalnych, ten proces obrony pozycji gazu jako paliwa przejściowego jeszcze się nie zakończył, bo pomimo deklaracji, które padały potrzebujemy twardych faktów (…). Przed nami nadal bardzo duże wyzwania” - dodał prezes PGNiG.

„Nie chcemy stać przy status quo przez lata, chcemy gaz zazielenić. Chcemy, żeby biometan produkowany z biomasy był wykorzystywany w sieciach gazowych. Tak już się dzieje w wielu krajach europejskich” - dodał.

Prezes PGNiG mówił też o wodorze, który może odegrać istotną rolę w europejskiej energetyce. „Europa chce stawiać na zielony wodór, jest on produkowany w procesie elektrolizy przy wykorzystaniu bardzo taniej energii, najlepiej słonecznej czy wiatrowej. Jesteśmy przekonani, że na północy Polski będą nadwyżki energii elektrycznej, które mogą być wykorzystane przy produkcji zielonego wodoru” - powiedział Kwieciński.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
środa, 21 października 2020, 01:24

Choć raz trudno się nie zgodzić z Panem Prezesem. To też wyjaśnia dla czego Niemcy są tak zdecydowani w sprawie NS2.

Tweets Energetyka24