Kryzys energetyczny w Chinach. Blackouty grożą 100 milionom osób, powodem węgiel

27 września 2021, 15:57
840_472_matched__p2e684_1b4ee0fc20a56ec3eeac001e31f5b250
Fot. Pixabay

Trzy prowincje w Chinach zostały dotknięte nagłymi zanikami energii elektrycznej i ciepła. Ich mieszkańcy skarżą się na niedziałające ogrzewanie i urządzenia, a przedsiębiorcy - na wstrzymaną produkcję w fabrykach. Powodem tej sytuacji są ceny węgla.

Jak poinformowało BBC, blisko 100 milionów osób żyjących w chińskich prowincjach Liaoning, Jilin oraz Heilongjiang ma problemy z dostawami elektryczności i ciepła. Regiony te zostały dotknięte niezapowiedzianymi oraz nagłymi przerwami w dostawach energii.

Według dostępnych w mediach informacji, problemy te spowodowane są wysokimi cenami węgla, które odbiły się na możliwościach ekonomicznych spółek generujących energię. Wszystkie trzy prowincje są silnie uzależnione od dostaw z elektrowni węglowych. W materiale BBC pojawia się wzmianka o jednej z firm energetycznych, która zakomunikowała, że takie niespodziewane przerwy będą występować jeszcze do wiosny 2022 roku. Jej oświadczenie zostało jednak usunięte.

image

 Reklama

Sytuacja zaczyna przybierać niebezpieczne rozmiary. W jednej z fabryk prowincji Laoning 23 osoby zatruły się tlenkiem węgla ze względu na przerwę w zasilaniu instalacji odprowadzającej tenże gaz. W mediach pojawiły się również doniesienia o osobach hospitalizowanych ze względu na użycie kuchenek gazowych w słabo wentylowanych pomieszczeniach oraz przez konieczność wielopiętrowej wspinaczki w wysokościowcach, w których nie działały windy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Endriu
wtorek, 28 września 2021, 19:19

A nie jest to czasem kolejne gospodarcze uderzenie USA w CRL. Dogadali się z Australia i innymi państwami by im ograniczyły eksport węgla. Tylko jestem ciekaw ile Polak zapłaci za tą ich wojenkę. Jak USA chce być królem ziemi to niech Amerykanie za to płacą.

Kowalskiadam154
poniedziałek, 27 września 2021, 20:15

Niech przejdą na OZE to będą mieli taniej i bez przerw w dostawach:))))))

wtorek, 28 września 2021, 02:45

Jak widać mają przerwy i bez OZE.

Tweets Energetyka24