Kraje OPEC+ będą wydobywać więcej ropy naftowej

16 lipca 2020, 16:10
6379201779_189efed046_c
Fot. alex.ch / Flickr

Kraje zrzeszone w porozumieniu OPEC+ podjęły decyzję o złagodzeniu rekordowych ograniczeń w wydobyciu ropy naftowej.

U podstaw decyzji legło przekonanie, że gospodarka stopniowo wraca do równowagi po pierwszej fali pandemii koronawirusa. Kraje OPEC+ zwracają jednak uwagę, że druga fala może poważnie skomplikować przywracanie stabilizacji na rynku.

Pod koniec kwietnia kraje OPEC+ porozumiały się w zakresie historycznej redukcji wydobycia ropy. Począwszy od maja miała ona zostać zmniejszona o 9,7 mln b/d, czyli 10% globalnej podaży surowca. Podjęcie tak drastycznych kroków było konieczne ze względu na ekonomiczne skutki pandemii (spadek popytu o ok. 30%) oraz wojnę naftową pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Od sierpnia br. wysokość cięć zostanie obniżona o 2 mln b/d, osiągając poziom 7,7 mln b/d. Część krajów nie przestrzegała jednak obowiązujących limitów w okresie maj - czerwiec, co oznacza, że będą musiały nadrobić to w okresie sierpień - wrzesień. Rzeczywista stopa redukcji będzie zatem nieco wyższa i sięgnie ok. 8,1 - 8,3 mln b/d.

Tymczasem, Arabia Saudyjska ogłosiła niedawno, że zamierza zwiększyć wydobycie ropy w lipcu i sierpniu, ale nie wpłynie to na realizację porozumień OPEC+, ponieważ całość zostanie przeznaczona na rynek krajowy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24