Koronawirus zagrozi eksportowi rosyjskiej ropy?

5 lutego 2020, 15:18
C3O4O1r99m2ABrQhjiixtI4PKUnRgzT5
Fot. www.kremlin.ru

Z powodu koronawirusa „prawie nieuniknione” jest zmniejszenie przychodów Federacji Rosyjskiej z eksportu ropy naftowej - uważa Aleksiej Kudrin, kiedyś minister finansów, a obecnie przewodniczący Izby Obrachunkowej FR.

„W 2019 po raz pierwszy od 10 lat udział eksportu netto spadł do 7,7% PKB. Wobec rozprzestrzeniania się wirusa z Chin prawdopodobieństwo spadku przychodów z eksportu ropy w pierwszym kwartale br. jest prawie nieuniknione”

Fot. Twitter
Fot. Twitter

Pod koniec roku 2019 Chiny powiadomiły Światową Organizację Zdrowia o rozpowszechnianiu się nowego typu koronowirusa. Eksperci wskazują, że epidemia będzie miała poważny wpływ nie tylko na chińską gospodarkę, ale również światowe rynki ropy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
czwartek, 6 lutego 2020, 17:59

Już widac olbrzymi wpływ tego wirusa na Chiny i eksport tego Państwa. Blokada Chin to już nie tylko blokada wyjazdu ludzi z tego Kraju ale i blokada wywozu towarów. Jesli sytuacja się zdecydowanie nie poprawi w najbliższych tygodniach to spadek chińskiego eksportu będzie spektakularny. To + rozprzestrzenianie się choroby w Chinach może doprowadzić chińską gospodarkę do pełnego krachu a to w efekcie będzie oznaczało światowy kryzys na niespotykaną skalę. Spadek eksportu ruskiej ropy to będzie akurat to co będzie dla Nas najmniej ważne. Gospodarka na całym świecie się zawali. Paradoksalnie kraje typu Rosji które są praktycznie samo wystarczalne i w niewielkim stopniu zależne od międzynarodowego handlu ucierpią najmniej. To też wynika ze struktury władzy i ścisłej jej centralizacji co w sytuacjach kryzysowych może być korzystne. Przecież w najgorszych scenariuszach wirus pokona geanice i blokada handlowa może dotknąć więcej Państw. A to będzie już nie kryzys tylko katastrofa światowa o skutkach porównywalnych z wojną.

Tweets Energetyka24